Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Express AM4R nie trafił na orbitę

2014-05-16 Express AM4R nie trafił na orbitę

Rosyjskiej rakiecie nośnej Proton-M nie udało się wynieść na orbitę wokołoziemską satelity telekomunikacyjnego Express AM4R.


(grafika: EADS Astrium)

Start miał miejsce 16 maja 2014 roku o godz. 1:42 czasu lokalnego (23:42 czasu polskiego). 9 minut po starcie z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie na wysokości ok. 160 km i prędkości 7 km/s zawiódł trzeci stopień rakiety nośnej. W efekcie satelita nie został wyniesiony na orbitę i uległ zniszczeniu.

Express AM4R był jednym z najbardziej zaawansowanych satelitów telekomunikacyjny, który zapewniać miał dostępu do Internetu, telewizję satelitarną i radio w odległych częściach Rosji. Zbudował go dla Rosjan europejski koncern EADS Astrium. Ważacy 5 755 kg satelita trafić miał na orbitę geostacjonarną (GEO) gdzie pracować miał przez 15 lat na pozycji 80 stopni E.

Express AM4, poprzednik utraconego obecnie satelity, także nie miał szczęścia. W sierpniu 2011 roku podczas wynoszenia zniknął on z radarów i trafił na niewłaściwą orbitę. Wówczas także wykorzystano rakietę nośną Proton-M (z członem górnym Briz-M). 1 sierpnia 2012 roku z powodu zakłóceń w pracy stopnia Briz-M niepowodzeniem zakończył się start rakiety nośnej Proton-M z satelitami komunikacyjnymi Ekspress MD2 Interkom. 2 lipca 2013 roku Proton-M z trzema rosyjskimi satelitami nawigacyjnymi systemu Glonass spadł na kosmodrom Bajkonur w pierwszej minucie po starcie.

Z wszystkich startów Protonów-M udało się 337 z 377, czyli 89%.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: