Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > ExoMars 2016 w drodze na Marsa

2016-03-14 ExoMars 2016 w drodze na Marsa

Z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie wystrzelona została w kierunku Marsa sonda kosmiczna ExoMars 2016.


Start rakiety nośnej Proton-M z sondą kosmiczną ExoMars 2016 (grafika: ESA)

Program ExoMars to program badania Marsa realizowany przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) we współpracy z rosyjską państwową korporacją kosmiczna Roskosmos, która dostarcza rakiet nośnych Proton-M do wyniesienia 2 sond kosmicznych:

  • ExoMars 2016
  • ExoMars 2018
Tegoroczna misja ExoMars 2016 obejmuje marsjańskiego sztucznego satelitę Trace Gas Orbiter (TGO) oraz demonstrator lądownika Schiaparelli, czyli EDM (Entry, Descent and Landing Demonstrator Module), który wyląduje na Marsie w celu przetestowania technologii wejścia, zejścia i lądowania, które będą używane podczas przyszłych misji na Marsa. Dwa elementy rozłączą się, kiedy będą zbliżać się do Marsa po siedmiomiesięcznej podróży.


Trace Gas Orbiter (grafika: ESA)

Schiaparelli to nie tylko demonstrator technologiczny, który ma potwierdzić, że Europa potrafi przeprowadzić kontrolowane lądowanie na powierzchni Marsa. Podczas kilkudniowej misji na Marsie instrumenty naukowe zgromadzą dużą ilość danych, które znacznie wzbogacą naszą wiedzę o tej planecie.

Krążący wokół Marsa orbiter Trace Gas Orbiter (TGO) przez kilka lat ma badać gazów atmosferyczne Marsa, zwłaszcza takie jak metan. Będzie on mierzył jego zmienność geograficzną i sezonową, aby ustalić jego pochodzenie.

Trace Gas Orbiter (TGO) będzie również pełnił funkcję przekaźnika danych na potrzeby misji ExoMars 2018, w której na Marsa polecą łazik oraz naziemna platforma naukowa (lądownik). Będzie też przekazywał dane przesyłane przez łaziki NASA.

Podwójna misja ExoMars ma utorować drogę do przyszłej misji (po roku 2020) podczas której pobrane mają być próbki mariańskiego gruntu, które wysłane zostaną na Ziemię.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: