Nowości  Satelity  Sondy  Statki  Stacje  Rakiety  Kosmodromy    
 


Kosmonautyka.pl > Epsilon

Epsilon

Epsilon to japońska rakieta nośna.

Powstanie

Rakiet powstała do wynoszenia lekkich ładunków na orbitę wokołoziemskich.

Budowa


(grafika: JAXA)

Rakieta nośna Epsilon-1 składa się z 3 stopni napędzanych silnikami rakietowymi na paliwo stałe. Waży 91 ton i mierzy 24,4 m wysokości. Została zaprojektowana do umieszczenia ładunków na na niskiej orbicie wokołoziemskiej (LEO) o wadze do 1,2 ton.

W jej konstrukcji jako pierwszy stopień wykorzystano rakietą wspomagającą z H-IIA. Stopnie drugi i trzeci pochodzą z rakiety M-5 która nie jest już używana. Nowa konstrukcja stanowi kontynuację japońskich prac na rakietami na paliwo stałe i jest rozwijana przez japońską agencję kosmiczną JAXA.

W systemie startowym rakiety zastosowano systemy sztucznej inteligencji zaś komputery inżynierów odpowiedzialnych za start mogą być zwykłymi laptopami. Nadzór nad startem odbywać się może teoretycznie z dowolnego miejsca na świecie przez sieć Internet. W ten sposób twórcy systemu wyeliminowali tradycyjny system sprawdzania i kontroli systemów przez centrum startów podczas przygotowań i samego startu rakiety nośnej.

Koszt startu jednej rakiety wynosić ma 47 mln dolarów. Kosz opracowania kosntrukcji rakiety wynosi 255 mln dolarów.

Loty


Dziewiczy lot japońskiej rakiety nośnej Epsilon (grafika: JAXA)

Dziewiczy lot rakieta Epsilon wykonała we wrześniu 2013 roku. Wyniosła ona wówczas na orbitę wokołoziemską teleskop kosmiczny SPRINT-A "Hisaki". Lot odbył się z japońskiego kosmodromu Uchinoura.


Starty rakiety nadzorowane są niewielkiego i z niezbyt licznego centrum (grafika: JAXA)


Dziewiczy lot Epsilona

Kolejny loty rakiety Epsilon planowane są na 2015 i 2016 rok.

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: