Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Epsilon

Epsilon

Epsilon to japońska rakieta nośna.

Powstanie

Rakieta Epsilon powstała do wynoszenia lekkich ładunków na orbitę wokołoziemskich. Nowa rakieta stanowi kontynuację japońskich prac na rakietami na paliwo stałe i jest rozwijana przez japońską agencję kosmiczną JAXA.

Budowa


(grafika: JAXA)

Rakieta nośna Epsilon w początkowej wersji podstawowej Epsilon-1 składała się z 3 stopni napędzanych silnikami rakietowymi na paliwo stałe. Ważyła 91 ton i mierzyła 24,4 m wysokości. Została zaprojektowana do umieszczenia ładunków na na niskiej orbicie wokołoziemskiej (LEO) o wadze do 1,2 ton.

W jej konstrukcji jako pierwszy stopień wykorzystywała rakietą wspomagającą z H-IIA. Stopnie drugi i trzeci pochodzą z rakiety M-5 która nie jest już używana.

W systemie startowym rakiety zastosowano systemy sztucznej inteligencji zaś komputery inżynierów odpowiedzialnych za start mogą być zwykłymi laptopami. Nadzór nad startem odbywać się może teoretycznie z dowolnego miejsca na świecie przez sieć Internet. W ten sposób twórcy systemu wyeliminowali tradycyjny system sprawdzania i kontroli systemów przez centrum startów podczas przygotowań i samego startu rakiety nośnej.

Obecnie Epsilon są w wersji rozwiniętej oznaczonej jako Epsilon 2. Rakieta ta ma 26 metrów długości, masę 95 ton i składa się z 4 członów napędowych. Napędzana jest silnikami rakietowymi na paliwo stałe.

Loty


Dziewiczy lot japońskiej rakiety nośnej Epsilon (grafika: JAXA)

Dziewiczy lot rakieta Epsilon wykonała we wrześniu 2013 roku z japońskiego kosmodromu Uchinoura. Wyniosła ona wówczas na orbitę wokołoziemską teleskop kosmiczny SPRINT-A "Hisaki".


Starty rakiety nadzorowane są niewielkiego i z niezbyt licznego centrum (grafika: JAXA)

Drugi start odbył się 20 grudnia 2016 roku. Rakieta Epsilon wyniosła satelitę Arase (ERG).

Trzeci start rakiety odbył się 17 stycznia 2018 roku z kosmodromu Kagoshima zlokalizowanego na południu Japonii. Użyto Epsilona w wersji rozwiniętej oznaczonej jako Epsilon 2. Rakieta wyniosła satelitę radarowego ASNARO-2.


Minirelacja z trzeciego startu

Czwarty start odbył się 18 stycznia 2019 roku.

Piąty start zaplanowany jest na 7 października 2021 roku.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: