Rakieta Epsilon powstała do wynoszenia lekkich ładunków na orbitę wokołoziemskich. Nowa rakieta stanowi kontynuację japońskich prac na rakietami na paliwo stałe i jest rozwijana przez japońską agencję kosmiczną JAXA.
Budowa
(grafika: JAXA)
Rakieta nośna Epsilon w początkowej wersji podstawowej Epsilon-1 składała się z 3 stopni napędzanych silnikami rakietowymi na paliwo stałe. Ważyła 91 ton i mierzyła 24,4 m wysokości. Została zaprojektowana do umieszczenia ładunków na na niskiej orbicie wokołoziemskiej (LEO) o wadze do 1,2 ton.
W jej konstrukcji jako pierwszy stopień wykorzystywała rakietą wspomagającą z H-IIA. Stopnie drugi i trzeci pochodzą z rakiety M-5 która nie jest już używana.
W systemie startowym rakiety zastosowano systemy sztucznej inteligencji zaś komputery inżynierów odpowiedzialnych za start mogą być zwykłymi laptopami. Nadzór nad startem odbywać się może teoretycznie z dowolnego miejsca na świecie przez sieć Internet. W ten sposób twórcy systemu wyeliminowali tradycyjny system sprawdzania i kontroli systemów przez centrum startów podczas przygotowań i samego startu rakiety nośnej.
Obecnie Epsilon są w wersji rozwiniętej oznaczonej jako Epsilon 2. Rakieta ta ma 26 metrów długości, masę 95 ton i składa się z 4 członów napędowych. Napędzana jest silnikami rakietowymi na paliwo stałe.
Loty
Dziewiczy lot japońskiej rakiety nośnej Epsilon (grafika: JAXA)
Dziewiczy lot rakieta Epsilon wykonała we wrześniu 2013 roku. Wyniosła ona wówczas na orbitę wokołoziemską teleskop kosmiczny SPRINT-A "Hisaki".
Starty rakiety nadzorowane są niewielkiego i z niezbyt licznego centrum (grafika: JAXA)
Drugi start odbył się 20 grudnia 2016 roku. Rakieta Epsilon wyniosła satelitę Arase (ERG).
Trzeci start rakiety odbył się 17 stycznia 2018 roku z kosmodromu Kagoshima zlokalizowanego na południu Japonii. Użyto Epsilona w wersji rozwiniętej oznaczonej jako Epsilon 2. Rakieta wyniosła satelitę radarowego ASNARO-2.
Strona ta wykorzystuje mechanizm plików cookies. Dalsze korzystanie z niej, bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że użytkownik akceptuje ich stosowanie (polityka prywatności i cookies).