Nowości Kosmonautyka |
Kosmonautyka.pl > DYNAMO-A 2023-06-18 DYNAMO-ARakieta Electron wykonała tajemniczy suborbitalny lot oznaczony jako DYNAMO-A.Start rakiety Electron firmy Rocket Lab odbył się 18 czerwca 2023 roku z kosmodromu Wallops na wschodzie USA.
O ile firma Rocket Lab regularnie streamuje przez Internet swoje starty to tym razem start nie był transmitowany online. Była to ciekawa misja, jako że rakieta Electron używana była do tej pory do lotów orbitalnych. Do wynoszenia głównie małych sztucznych satelitów - komercyjnych, jak i dla amerykańskich agencji rządowych jak NASA (National Aeronautics and Space Administration), NRO (National Reconnaissance Office), DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) czy US Space Force. Obecny lot oznaczony jako DYNAMO-A był suborbitany. Start miał nachylenie około 38 stopni. Ładunek spadł około 61 stopni na zachód i 35 stopni na północ. Start stanowi część programu HASTE amerykańskiego ministerstwa obrony. Ma on na celu zwiększenie częstotliwości testowych startów hipersonicznych i balistycznych oraz obniżenie kosztów takich lotów. W przypadku Rocket Lab wykorzystywana została wspomniana, sprawdzona w kilkudziesięciu lotach, orbitalnych rakieta nośna Electron. Zmodyfikowano jej stopnień startowy i powiększono owiewkę aby mogła pomieścić pojazd hipersoniczny (powyżej 5 macha) lub balistyczny (np. kosmiczny szybowiec).
Jako, że rakieta nie musiała osiągnąć orbity, co wymaga osiągnięcia pierwszej prędkości kosmicznej, to ładowność Electrona wzrosła dwukrotnie do 700 kilogramów. "Możliwości testowania hipersonicznego i suborbitalnego są kluczowymi priorytetami dla narodu, ale zdolność Departamentu Obrony do testowania tych systemów jest ograniczona. Dzięki HASTE wzięliśmy sprawdzony rakietę Electron i dostosowaliśmy ją specjalnie do dostarczania wysoce wydajnych, częstych i opłacalnych testów hipersonicznych i suborbitalnych z naszego istniejącego miejsca startu w Wirginii. Co ważne, HASTE nie jest obietnicą przyszłych zdolności - jest to ukończona rakieta nośna gotowa do lotu już teraz." - oświadczyło Rocket Lab.
Ze względu na tajny charakter tej misji, dokładny ładunek i jego masa nie zostały wskazane. Firma potwierdziła po starcie, że misja zakończyła się sukcesem. Był to pierwszy start firmy Rocket Lab w ramach programu HASTE. Wkrótce mają nastąpić kolejne. Starty odbywać się będą ponownie z należącego do NASA kosmodromu Wallops, który firma wykorzystuje od niedawna jako drugie miejsce startów. Wsparcie
|