Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Druga indyjska misja księżycowa w 2016 lub 2017 roku

2014-01-15 Druga indyjska misja księżycowa w 2016 lub 2017 roku

Druga indyjska misja księżycowa Chandrayaan-2 odbyć się ma w 2016 lub 2017 roku. Taką datę podał prezes indyjskiej agencji kosmicznej ISRO.

Sonda kosmiczna Chandrayaan-2 zostanie wyniesiona przez rakietę nośną GSLV. Składać się ma z księżycowego orbitera (sztuczny satelita Księżyca), lądownika i księżycowego łazika. Wszystkie elementy powstać mają w Indiach.


Protoyp łazika księżycowego mającego wchodzić w skład Chandrayaan-2 (grafika: Lunar Networks)

Łazik ma być zdolny nie tylko do poruszania się po powierzchni Księżyca, ale także pobierania i analizowania do chemicznej analizy. Uzyskane podczas badań dane będą przekazywane na Ziemię przez krążący wokół Księżyca na wysokości 200 km orbiter.

Chandrayaan-2 ma być drugą księżycową misją Indii. Przypomnijmy, że w październiku 2008 roku w kierunku Księżyca wystrzelona została sonda kosmiczna Chandrayaan-1. Był to orbiter (sztuczny satelita) Księżyca zaopatrzony w impaktor. Zgodnie z planem odłączył się od sondy na wysokości 100 km po czym uderzył on w powierzchnię naszego naturalnego satelity. Impaktor wyposażony był on spektrometr masowy, radarowy wysokościomierz oraz kamerę wideo.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: