Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Dragon poleciał na Międzynarodową Stację Kosmiczną

2012-10-08 Dragon poleciał na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią w nocy z niedzieli 7 października na poniedziałek 8 października 2012 roku czasu polskiego wystartowała rakieta nośna Falcon 9 z bezzałogowym transportowym statkiem kosmicznym Dragon. Celem Dragona jest Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS).


Rakieta nośna Falcon 9 z kapsułą Dragon jest ustawiana w pionie przed startem do misji CRS-1 (grafika: NASA)

Rakieta wystartowała dokładnie o 2:35 w nocy z Przylądka Canaveral, na Florydzie w Stanach Zjednoczonych. Wyładowana ładunkiem kapsuła Dragon osiągnąć ma Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) 3 dni po starcie. Po zbliżeniu się do stacji kosmicznej kasuła Dragon zostanie złapana przez załogę stacji wykorzystując ramienie robota.

Lot bezzałogowego statku transportowego Dragon, oznaczony jako misja SpaceX CRS-1, to pierwszy z 12 zakontraktowanych misji tego statku do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).


Start misji CRS-1 (grafika: NASA)

To druga podróż Dragona do stacji kosmicznej, zaś pierwsza komercyjna misja. Przypomnijmy, że w maju 2012 roku dobył się udany lot demonstracyjny (testowy) Dragona do stacji orbitalnej.

Ładunek zabrany na stację kosmiczną ważył 905 kg. Obejmuje on m.in. materiały niezbędne do przeprowadzenia ponad 200 eksperymentów (180 kg), sprzęt (105 kg) i zapasy dla załogi stacji (120 kg).

Dragon wrócić ma na Ziemię w ciągu trzech tygodni. O ile inne bezzałogowe statki kosmiczne zaopatrujące stację orbitalną ISS (Progress, ATV i HTV) ulegają zniszczeniu przy powrocie na Ziemię to Dragon wraca na Ziemię dzięki hamowaniu spadochronami. Ze sobą zabrać ma wyniki dotychczasowych eksperymentów.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: