Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Donald Trump tworzy wojska kosmiczne

2018-06-19 Donald Trump tworzy wojska kosmiczne

W USA powstają siły kosmiczne jako osobny rodzaj wojsk armii amerykańskiej.

"Nie wystarcza nam amerykańska obecność w kosmosie. Chcemy amerykańskiej dominacji." - powiedział Donald Trump


Z racji możliwości zmiany orbity bezzałogowy Boeing X-37 służy najprawdopodobniej do inspekcji obcych satelitów oraz być może umożliwia nawet ich atak (grafika: U.S. Air Force)

W poniedziałek 18 czerwca 2018 roku prezydent USA ogłosił, że powstanie nowa gałąź wojska skupiona wyłącznie na kosmosie. U.S. Space Force będzie to 6 formacja amerykańskich sił zbrojnych. Prace nad stworzeniem oddziałów rozpoczną się od 1 stycznia 2019 roku. Ich utworzenie jest jego zdaniem kluczową decyzją w kontekście bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych.

Nie wiadomo, jaką nową bronią miałby dysponować nowo powołane jednostki. Przypomnijmy, że Ronald Reagan podczas Zimnej Wojsny planował rozwój programu tzw. gwiezdnych wojen zakładającego ataki na ZSRR z kosmosu. Obecnie obecność wojska amerykańskiego w kosmosie to głównie zwiad kosmiczny, obrona antybalistyczna i broń antysatelitarna.

Zwiad kosmiczny obejmuje satelity szpiegowskie w paśmie widzianym, radiowym i podczerwieni. Satelity zapewnieją także wojsku telekomunikację czy możliwość ustalenia pogody.


Budowa amerykańskiego szpiegowskiego satelity radarowego Lacrosse

Broń antysatelitarna to rakiety ASAT zdolne do niszczenia satelitów i obiektów na orbicie okołoziemskiej.


Amerykańska rakieta ASM-135 ASAT przeznaczona do niszczenia satelitów na niskiej obicie okołoziemskiej (grafika: U.S. Air Force)

Obrona antybalistyczna to zaś antyrakiety, których zadaniem jest niszczenie wrogich pocisków balistycznych w fazie lotu w przestrzeni kosmicznej.

Wiadomo, że nowa formacja przejmie obowiązki U.S. Air Force Space Command, jednostki wewnątrz amerykańskich sił powietrznych, które już od 35 lat obsługuje większość operacji militarnych USA w kosmosie. Składa się z ponad 35 tys. osób w ponad 130 lokalizacjach.

USA idzie zatem w ślady Rosji. Od 2011 roku Rosja już posiada Siły Powietrzno-Kosmiczne. To jeden z 3 podstawowych rodzajów Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej - obok Wojsk Lądowych i Marynarki Wojennej. Zajmują się one wywiadem kosmicznym i obroną antybalistyczną.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: