Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > DEOS ma naprawiać sztuczne satelity na orbicie

2012-09-13 DEOS ma naprawiać sztuczne satelity na orbicie

Rozpoczęły się prace nad stworzeniem sztuczego satelity DEOS. Jego zadaniem ma być serwisowanie innych satelitów na orbicie wokołoziemskiej.


Wizualizacja satelity naprawczego DEOS chywatjącego innego satelitę (grafika: DLR)

13 września 2012 roku podczas targów aeronautycznych ILA Berlin Air Show została podpisana umowa obejmująca prace na projektem satelity oraz przebiegu misji testowej tego kosmicznego robota na orbicie wokołoziemskiej. Określone mają być m.in. sposoby zbliżania satelity naprawczego do innych obiektów kosmicznych, oblatywanie ich, chwytanie i dokowanie z nimi, sposoby wykoywania prac serwisowych w tymże stanie złączenia.

"Świadczenie usług w przestrzeni kosmicznej jest tyko możliwe dzięki zastosowaniu robotyki kosmicznej. Poziom wydajności nowoczesnych robotów jest porównywalny do możliwości astronauty w skafandrze kosmicznym. Celem misji DEOS jest przetestowanie tego po raz pierwszy." - powiedział Gerd Gruppe z DLR.

Obok napraw DEOS umożliwiać ma ponowne tankowanie satelitów. Umożliwiać ma to zapewne przedłużanie ich czasu operacji poprzez podwyższenie orbity lub możliwość uniknięcia zderzenia z tzw. kosmicznymi śmieciami lub innymi satelitami.

Dodatkowo DEOS umożliwiać ma przechwytywanie uszkodzonych satelity w kosmosie oraz sprowadzanie ich na taką orbitę, aby spłonęły w atmosferze (kontrolowana deorbitacja).

Po pierwszej projektowej fazie zbudowany ma być rzeczywisty prototyp składający się z dwóch części - klienta i serwisanta. Służyć ona ma do testów na orbicie. Prace nad nim mają kosztować 15 mln euro.

Program DEOS jest prowadzony przez niemiecką agencję kosmiczną DLR za środku z niemieckiego ministerstwa gospodarki BMWi (Bundesministerium für Wirtschaft und Technologie).

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: