Nowości  Satelity  Sondy  Statki  Stacje  Rakiety  Kosmodromy    
 


Kosmonautyka.pl > Deep Space Gateway (DSG)

Deep Space Gateway (DSG)

Deep Space Gateway (DSG) to planowana międzynarodowa załogowa stacja kosmiczna, która umieszczona ma być w pobliżu Księżyca.

Stanowić ona ma następcę obecnie użytkowanej Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Będzie jednakże znacznie mnieszka. Załoga stacji liczyć ma 4 osoby. W jej budowie będą brać udział Stany Zjednoczone, Rosja, europejskie kraje zrzeszone w ESA, Japonia i Kanada.


Koncepcja stacji Deep Space Gateway według firmy Lockheed Martin (grafika: Lockheed Martin)

Budowana ma być w latach 20. XXI wieku. Jej budowa opierać się będzie na dwóch opracowywanych przez NASA systemach transportu kosmicznego:


Koncepcja stacji Deep Space Gateway według firmy Boeing (grafika: Boeing)

Stacja ma być punktem pośrednim w załogowych lotach do Książyca i Marsa.

Budowa rozpocząć się może już w 2023 roku wraz z pierwszą załogową misją nowej bardzo ciężkiej rakiety nośnej Space Launch System (SLS), misją oznaczoną jako Exploration Mission 2 (SLS EM-2).

Pierwszy moduł stacji zawierać ma panele słoneczne dostarczające zasilania jak i silniki. Jako drugi moduł przycumowany ma być moduł mieszkalny (habitat). Jako trzeci będzie moduł logistyczny, który umożliwi dłuższe pobyty na stacji. Będzie można w nim przeprowadzać eksperymenty oraz będzie wyposażony w ramię robotyczne. Na rok 2026 planowana jest moduł ze śluzą powietrzną umożliwiającą wyjście w otwarty kosmos.

Planowane moduły:

  • Power and Propulsion Bus (PPB)
  • Cislunar Habitation Module
  • Gateway Logistics Module
  • Gateway Airlock Module


Stacja taka mogłby zapoczątkować górnictwo kosmiczne będąc miejscem transportu przechwyconych planetoid (grafika: Lockheed Martin)

Moduły zostaną zbudowane przez prywatne firmy kosmiczne w ramach programu NextSTEP. Na odpowiednią orbitę zostaną dostarczone przez rakiety NASA.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Kosmonautyka.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze informacje kosmonautyczne za darmo.

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: