Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Czternasty księżyc Neptuna z oficjalną nazwą Hippokamp

2019-02-20 Czternasty księżyc Neptuna z oficjalną nazwą Hippokamp

Odkryty teleskopem Hubble'a księżyc Hippokamp oficjalnie otrzymał nazwę jako czternasty księżyc Neptuna.


Najwyraźniejsze dotąd zdjęcie Hippokampa

Podobnie jak pozostałe księżyca Neptuna nawiązuje ona do mitologii antycznej. Nazwa księżyca Hippokamp wywodzi się z mitologii greckiej i rzymskiej. Hippokamp to pół-koń, pół-ryba, które ciągnie rydwan Neptuna. Do tej pory księżyc ten funkcjonował jako S/2004 N 1 lub Neptune XIV.

Odkrył go w 2013 roku Mark Showalter z instytutu SETI w Mountain View (Kalifornia, USA) na podstawie analizy ponad 150 archiwalnych zdjęć wykonanych za pomocą Hubble'a w latach 2004-2009. Było to możliwe dzięki wykorzystaniu nowej techniki analizy zdjęć. Dzięki temu, schowany do tej pory księżyc, stał się widoczny na kolejnych zdjęciach przez co możliwe stało się wyliczenie orbity księżyca.

Księżyca nie dostrzeżono podczas przelotu sondy kosmicznej Voyager 2 w pobliżu Neptuna w 1989 roku. Wówczas to sonda zarejestrowała 6 wewnętrznych księżyców. Hippokamp był zbyt blady.

Hippokamp to najmniejszy znany księżyc Neptuna. Ma on zaledwie około 34 km średnicy. Dla porównania Tryton, największy księżyc Neptuna, ma średnicę 2,7 tys. km.


Orbita Hippokampa

Hippokamp krąży wokół Neptuna w odległości ok. 105 tys. km. Jedno okrążenie zajmuje mu ok. 22,5 godziny.


Wizja artystyczna Hippokampa na tle Neptuna z lewej i jego księżyca Proteusza, którego część mógł stanowić w przeszłości (grafika: NASA)

Stanowi on prawdopodobnie fragment większego księżyca Proteusza, który został oderwany wskutek zderzenia z kometą lub innym obiektem miliardy lat temu.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: