Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Astronauci ćwiczyli w skafandrach przed pierwszym załogowym lotem SpaceX

2019-08-08 Astronauci ćwiczyli w skafandrach przed pierwszym załogowym lotem SpaceX

Dwóch astronautów NASA, wytypowanych do pierwszego lotu nowym załogowym Dragonem, w nowych skafandrach kosmicznych SpaceX ćwiczyło procedury przedstartowe.


Skafandry kosmiczne SpaceX do załogowych lotów w kosmos (grafika: NASA)

Bob Behnken oraz Doug Hurley z operatorami naziemnymi firmy ćwiczyło procedury przedstartowe w SpaceX w Hawthorne w Kalifornii. Już za kilka miesięcy odbędą oni pierwszy załogowy lot załogowym Dragonem. Jest to statek kosmiczny mający w końcu przywrócić zdolność USA do wysyłania astronautów w kosmos po wycofaniu wahadłowców Space Shuttle w 2011 roku.

Pierwszy lot załogowego Dragona, oznaczony jako SpX-DM1, odbył się na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) 2 marca 2019 roku. Na pokładzie, jeszcze zamiast załogi, siedział manekin Ripley.

Astronauci przeprowadzili procedury przebierania się w skafandry podczas gdy pracownicy SpaceX testowali na nich sprzęt naziemny do sprawdzenia szczelności kombinezonów. Sprzęt ten będzie używany podczas załogowych startów SpaceX.


(grafika: NASA)

Po ubraniu załogi w kombinezonu, zespoły przeprowadziły symulowane odliczanie startowe z astronautami wewnątrz symulatora Crew Dragon i przeprowadziły kilka scenariuszy awaryjnego wyjścia z kapsuły.

W ramach kontraktu NASA (Commercial Crew Program) załogowy Dragon zapewnić ma wymianę załóg na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: