Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Curiosity znalazł możliwe ślady dawnego życia na Marsie

2018-06-07 Curiosity znalazł możliwe ślady dawnego życia na Marsie

Łazik Curiosity znalazł nowe dowody zachowane w skałach na Marsie, które świadczyć mogą o istnieniu kiedyś życia na tej planecie.


Curiosity w miejscu sensacyjnego wiercenia (grafika: NASA)

Łazik odkrył cząsteczki organiczne w skałach osadowych mających 3 mld lat. Zawierają one węgiel i wodór, a także mogą zawierać tlen, azot i inne pierwiastki. Chociaż zwykle są one związane z życiem, cząsteczki organiczne mogą być również wytwarzane za pomocą procesów niebiologicznych i niekoniecznie są wskaźnikami życia.

Chociaż powierzchnia Marsa jest dzisiaj niegościnna dla istnienia życia, istnieją wyraźne dowody na to, że w odległej przeszłości marsjański klimat umożliwiał obecność na powierzchni Marsa płynnej wody - niezbędnego składnika do życia, jakie znamy. Aby zidentyfikować materiał organiczny w marsjańskiej glebie, Curiosity wywiercił w skałach osadowych znanych jako mułowce w czterech obszarach w kraterze Gale.


Możliwy dawny wygląd wypełnionego wodą krateru Gale (grafika: NASA)

Ten mułowiec stopniowo uformował się miliardy lat temu z mułu, który gromadził się na dnie starożytnego jeziora. Próbki skał analizowano za pomocą SAM-a, który wykorzystuje piec do ogrzewania próbek (powyżej 500 stopni Celsjusza) w celu uwolnienia cząsteczek organicznych ze sproszkowanej skały.


Sample Analysis at Mars, w skrócie SAM to instrument badawczy zdolny do pomiaru składu gazów atmosfery Marsa oraz ze stałych próbek powstałych wskutek podgrzewania (grafika: NASA)

Dane z Curiosity pokazują, że miliardy lat temu jezioro wodne w Kraterze Gale zawierało wszystkie składniki niezbędne do życia, w tym chemiczne budulce i źródła energii.

"Dzięki tym nowym odkryciom Mars mówi nam, abyśmy pozostali na kursie i poszukiwali dowodów życia. Jestem przekonany, że nasze bieżące i zaplanowane misje przyniosą jeszcze więcej zapierających dech w piersiach odkryć na Czerwonej Planecie." - powiedział Thomas Zurbuchen z NASA.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: