Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > CubeCab

CubeCab

CubeCab to opracowywana przez amerykańską firmę lekka rakieta nośna odpalana spod samolotu.

Pierwszy stopień systemu stanowi samolot odrzutowy. Po wzbiciu się na dużą wysokość rakieta nośna zostanie uwolniona i uruchomion zostanie jej silnik rakietowy rozpoczynając lot na orbitę.

CubeCab chce wykorzystywać wycofane w 2004 roku ze służby stare wojskowe myśliwce. Chodzi o samoloty odrzutowe Lockheed F-104 należące do firmy Starfighters. Samoloty F-104 tej firmy, zdolne do lotów z prędkością ponad 2 Machów, operują z lotniska na przylądku Canaveral.

Były myśliwiec Lockheed F-104 należący do firmy Starfighters z podskrzydłowym ładunkiem badawczym NASA
Były myśliwiec Lockheed F-104 należący do firmy Starfighters z podskrzydłowym ładunkiem badawczym NASA (grafika: Starfighters)

Mała rakieta nośna Cab-3A podwieszona ma być na pylonie podskrzydłowym myśliwca, na którym kiedyś podczepiane były bomby. Po wzniesieniu się samolotu na wysokość 18 km rakieta ma być uwalniana. Po zapłonie zdolna ma być do wynoszenia na orbitę ładunku do 5 kg. Mają to być głównie miniaturowe satelity CubeSat o wielkości do trzech jednostek 3U, czyli rozmiarach 10 x 10 x 30 cm i wadze około 3 kg.

Wizualizacja podskrzydłowej rakiety Cab-3A do wynoszenia miniaturowych satelitów
Wizualizacja podskrzydłowej rakiety Cab-3A do wynoszenia miniaturowych satelitów (grafika: CubeCab)

Aby obniżyć koszty wynoszenia przy budowie rakiety wykorzystywane mają być wydruki 3D oraz gotowe, dostępne na rynku rozwiązania z półki (tzw. Commercial Off The Shelf, w skrócie COTS).

"Naszym zamiarem jest bardzo krótki czas między zamówieniem i wyniesieniem. Celem jest 30 dni od zamówienia do wystrzelenia. Większość firm wynoszących robi to w 2-3 lata od zamówienia." - powiedział Dustin Still, szef operacyjny CubeCab.

Start rakiety kosztować ma 0,25 mln dolarów.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: