Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Cosmos 1

Cosmos 1

Cosmos 1 to niedoszły pierwszy pojazd kosmiczny napędzany przez żagiel słoneczny.


Wizualizacja żagla kosmicznego Cosmos 1 (grafika: John Ballentine (CC))

Cosmos 1 został zaprojektowany przez Planetary Society, amerykańską organizację non-profit prowadzącą badania astronomiczne oraz astronautyczne. Na zlecenie zbudowany został przez rosyjskie biuro konstrukcyjne NPO Ławoczkin. Został sfinansowany z prywatnych środków firmy Cosmos Studios.

Sonda kosmiczna miała masę około 100 kg. Jej żagiel słoneczny składał się z 8 trójkątnych, mylarowych żagli. Rozkładane obe były przez system nadmuchiwanych rur, do których przytwierdzony były żagiele. Łączna ich powierzchnia wynosiła ok. 600 m2. Materiał ten miał grubość 5 mikronów.

Sonda została wystrzelona 21 czerwca 2005 z pokładu rosyjskiego okrętu podwodnego K-496 Borisoglebsk na Morzu Barentsa, w głowicy rakiety Wolna wywodzącej się z pocisku balistycznego R-29R.


Planowano sekwencja startu i rozłożenia żagla kosmicznego Cosmos 1

Niestety w 83 sekundzie lotu doszło do awarii pierwszego stopnia rakiety. Na skutek gwałtowego zmniejszania wydajności turbopompy silnika rakietowego nastąpiło przedwczesne wyłączenie się napędu pierwszego członu. Drugi nie został odpalony. Po locie subortbitalnym rakieta z sondą kosmiczną spadła do wody.

Gdyby Cosmos 1 osiągnął orbitę, to 25 czerwca 2005 miał zostać rozwinięty żagiel kosmiczny. Byłoby to pierwsze w historii użycie żagla do napędu pojazdu kosmicznego. Eksperyment miał wykazać, że dzięki żaglowi słonecznemu możliwe jest podwyższenie orbity.

Projekt kosztował 4 mln dolarów.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: