Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Chiny chcą wysłać łazik na Marsa w 2020 roku

2016-05-01 Chiny chcą wysłać łazik na Marsa w 2020 roku

W ciągu zaledwie czterech lat Chiny zamierzają wysłać bezzałogową sondę kosmiczną na Marsa. Składać się ona ma z lądownika z mobilnyn łazikiem oraz orbitera (sztucznego satelity) tej planety.

Do tej pory na orbitę Marsa dotarły sondy kosmiczne z Rosji, USA, Europy i Indii. Na powierzchni Marsa wylądowały pojazdy (lądowniki i Łaziki) tylko USA i Rosji. Chiny zatem chcą dołączyć do bardzo elitarnego klubu badaczy Czerwonej Planety.


M widziany z europejskiej sondy kosmicznej Mars Express (grafika: ESA)

"To co chcemy osiągnąć to wejść na orbitę Marsa, wylądować na nim a następnie uruchomić łazika w ramach jednej misji. Będzie to bardzo trudne do osiągnięcia." - powiedział Xu Dazhe, szef chińskiej agencji kosmicznej.

Celem misji ma być badanie powierzchni Marsa oraz jego atmosfery. Szukane mają być także ślady wody.

Chiny próbowały już w 2011 roku osiągnąc Marsa w ramach współpracy z Rosjanami. Niestety rosyjska sonda kosmiczna Fobos-Grunt w wyniku awarii utknęła na niskiej orbicie okołoziemskiej. Wraz z nią także chiński orbiter Yinghuo-1. W 2012 roku cały zespół spłonął nad Pacyfikiem.

Po tym niepowodzeniu Chiny skupiły się na dotarciu do i na Marsa o własnych siłach. Chińska sonda kosmiczna na Marsa zostanie wyniesiona przez chińską rakietę nośną Długi Marsz 5. Sonda opracowana jest przez China Aerospace Science and Technology Corporation (CASC).

Chiny mają doświadczenie jeśli chodzi o łaziki. W 2013 roku umięśiły na Księżycu łazik Yutu (Jadeitowy Królik).


Łazik księżycowy (grafika: Xinhuanet)

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: