Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > CAPSTONE

2022-06-28 CAPSTONE

Wystartowała sonda CAPSTONE, która przetestuje orbitę dla okołoksiężycowej stacji Gateway mającej stanowić przystanek w powrocie ludzi na Księżyc.

Głównym celem sondy CAPSTONE jest przetestowanie po raz pierwszy wejścia i użytkowania księżycowej orbity NRHO (ang. Near-Rectilinear Halo Orbit). Wykorzystana ona ma być przez stację kosmiczną Gateway - okołoksiężycowy punkt przesiadkowy dla powrotu ludzi na Księżyc (program Artemis).

Sonda kosmiczna CAPSTONE
Sonda kosmiczna CAPSTONE (grafika: NASA)

Budowa

CAPSTONE to prostopadłościenny satelita typu CubeSat o wymiarach 20x20x30 cm (12U) i masie 25 kg.

Sonda zasilana jest przez dwa panele słoneczne. Wyposażona jest w osiem silniczków rakietowych napędzanych hydrazyną generujących ciąg 0,25 N każdy. Zapewnią one napęd oraz pozycjonowanie sondy.

Sonda wyposażona jest także w testowy system nawigacyjny zwany Cislunar Autonomous Positioning System (CAPS), który będzie mierzył jego pozycję w stosunku do księżycowego satelity Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO), bez pomocy stacji na Ziemi.

Sondę dla NASA zbudowało konsorcjum prywatnych firm kosmicznych Advanced Space, Tyvak Nano-Satellite Systems oraz Stellar Exploration.

Koszt budowy sondy to 13,7 mln dolarów.

Użytkowanie

Sonda została wystrzelona w kosmos 28 czerwca 2022 roku na pokładzie rakiety nośnej Electron firmy Rocket Lab. Start był transmitowany na żywo. Start z firmowego kosmodromu w Mahia w Nowej Zelandii trasmitowany był na żywo.


Transmisja ze startu

Koszt wyniesienia to 9,95 mln dolarów.

Po wyniesieniu sondę na trajektorię w kierunku Księżyca skierowała platforma Photon. Sonda przelatywać będzie w odległości 1 tys. mil od bieguna północnego Księżyca przy najbliższym przejściu i 43,5 tys. mil od bieguna południowego przy najdalszym przejściu.

CAPSTONE zbierać ma dane przez przynajmniej pół roku.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: