Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Canopee

2020-12-27 Canopee

Najprawdopodobniej to w Polsce powstanie statek do transportu na kosmodrom nowej europejskiej rakiety nośnej Ariane 6.

Statek Canopee służyć ma do transportu nowej europejskiej rakiety nośnej Ariane 6 z Europy na kosmodrom Kourou w Gujanie Francuskiej.


(grafika: ESA)

Większość długości jednostki stanowić ma otwarty pokład ładunkowy z wysokimi burtami zabezpieczającymi ładunek w postaci segmentów nowej europejskiej rakiety nośnej Ariane 6. Nadbudówka z sterówką znajdować się będzie nietypowo na dziobie.

Statek ma mieć innowacyjny napęd. Obok silników diesla napędzanych przez skroplony gaz ziemny (LNG) ma posiadać także rozkładane 4 żagloskrzydła wykorzystujące wiatr. Mają one mieć wysokość 30 metrów przy powierzchni 1 452 m2. Taki ekologiczny napęd pozwolić ma ma 35% redukcję emisji zanieczyszczeń w porównaniu do analogicznego klasycznego statku.


Prezentacja statku

Statek zbudowany zostanie przez holenderską stocznię Neptune Shipyards BV dla Alizes - spółki joint venture firm Jifmar Offshore Services i Zéphyr and Borée (Z&B), armatora jednostki. Oficjalnie wiadomo już, że statek zbudowany zostanie w Holandii oraz w Polsce. Holenderska stocznia współpracuje bowiem z polską stocznią Partner Stocznia z Polic. Zatem to najpewniej tam, zgodnie ze specjalizacją polskiej firmy, powstanie kadłub, który odholowany zostanie do Holandii do wykończenia. Polska stocznia ma już na koncie jednostki dla tego holenderskiego klienta.


Partner Stocznia w Policach (grafika: Partner Stocznia)

Dane techniczne statku Canopee:

  • długość: 121 m
  • szerokość: 23 m
  • zanurzenie: 4,30 m
  • nośność: 7,5 tys. t
  • napęd: 2 x diesel + 4 żagloskrzydła
  • prędkość: 16,5 węzłów

Położenie stępki statku nastąpić ma w drugim kwartale 2021 roku, odbiór statku planowany jest na koniec 2022 roku po serii testów.


Wizualizacja rakiety Ariane 6 (grafika: ESA)

Ariane 6 to nowa europejska rakieta nośna, która zastąpić ma użytkowaną obecnie rakietę Ariane 5. Jej pierwszy start planowany jest na 2022 rok.

Elementy rakiety nośnej Ariane 6 budowane są w różnych państwach członkowskich programu Ariane. Po zebraniu ich w kilku portach (Bremen, Rotterdam, Le Havre, Bordeau) popłyną one z Europy do portu Pariacabo w pobliżu kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej, w Ameryce Południowej.


Trasa transportu rakiety Ariane 6 (grafika: ESA)

W Kourou części rakiety zostaną złożone w hali poziomego montażu. Następnie rakieta zostanie przesunięta ogromną suwnicą (90 m wysokości, 8,2 tys. ton masy) na nowe, budowane właśnie stanowisko startowe.


Budowane obecnie stanowisko startowe Ariane 6 z suwnicą (grafika: ESA)

Mająca ponad 60 m długości i ważąca podczas startu niemal 600 ton rakieta Ariane 6 wykorzystywana będzie głównie do wynoszenia sztucznych satelitów.


Prezentacja budowy kompleksu startowego Ariane 6

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: