Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Brytyjski astronauta poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną

2013-07-11 Brytyjski astronauta poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Tim Peake to pierwszy brytyjski astronauta, który poleci na Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS).


Tim Peake (grafika: ESA)

Na krążącą wokół Ziemi stację orbitalną ISS polecieć ma w listopadzie lub grudniu 2015 roku w ramach 46 misji do niej na pokładzie rosyjskiej rakiety nośnej Sojuz.


Międzynarodowa Stacja Kosmiczna w marcu 2011 roku widziana podczas jednej z ostatnich misji wahadłowców (grafika: NASA)

Jego pobyt na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej trwać ma ma trwać nieco ponad 5 miesięcy. Pomagać on będzie w utrzymaniu stacji oraz prowadzić będzie eksperymenty naukowe w będącym częścią stacji 400 tonowym module Columbus, kosmicznym laboratorium europejskiej agencji kosmicznej ESA.

"To ogromny zaszczyt móc polecieć w kosmos. Czekam na stojące przede mną wyzwania i będę robić co w mojej mocy, aby zmaksymalizować z tej misji korzyści dla europejskiej nauki, przemysłu i edukacji." - powiedział Tim Peake.

Pochodzący z Chichester i mający 41 lat Tim Peake jest byłym pilotem armii brytyjskiej. Jak do tej pory jest jedynym Brytyjczykiem przyjętym do europejskiego korpusu astronautów.

W pewnym sensie będzie on pierwszym oficjalny brytyjski astronautą. Wszyscy poprzedni urodzeni w Zjednoczonym Królestwie astronauci latały w kosmos jako obywatele amerykańscy poprzez amerykańską agencję kosmiczną NASA.

Pierwszym Brytyjczykiem w kosmosie była Helen Sharman, która w 1989 roku poleciała na nieistniejącą już rosyjską stację orbitalną Mir w ramach prywatnego przedsięwzięcia. Wówczas to prywatne brytyjskie konsorcjum zebrało pieniądze na lot astronauty o brytyjskim obywatelstwie w ramach wynajętego startu rakiety Sojuz. Będąca z zawodu chemiczką została wybrana spośród 13 tys. osób, które odpowiedziały na reklamę "Potrzebny astronauta. Nie wymagane doświadczenie" ("Astronaut wanted. No experience necessary").

W ostatnich latach Zjednoczone Królestwo zwiększyło swoje zaangażowanie w rozwój przemysłu kosmicznego i udział w europejskim programie kosmicznym - chociażby przez zwiększenie składki członkowskiej do Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: