Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Breakthrough Starshot

Breakthrough Starshot

Breakthrough Starshot to projekt sondy międzygwiezdnej do alfa Centauri.

Koncepcja Breakthrough Starshot została przedstawiona opinii publicznej w kwietniu 2016 roku.


Krótka prezentacja koncepcji

Projekt jest prowadzony przez prywatną fundację Breakthrough Foundation. Stoi za nią rosyjski miliarder Juri Milner, który wyasygnował na badania na razie 100 mln dolarów. Z fundacją współpracował m.in. astrofizyk Stephen Hawking i Mark Zuckerberg, założyciel Facebooka.

Sondy kosmiczne w ramach projektu mają mieć wielkość znaczka pocztowego i wyposażone być w żagiel słoneczny. Każda z nich ważyć ma najwyżej kilka gramów i być miniaturowym elektronicznym czipem zawierającym system zasilania, nawigacyjny, aparat fotograficzny, laser lub nadajnik radiowy do przesyłu danych na Ziemię.

Po umieszczeniu na orbicie okołoziemskiej nanosondy mają zostać rozpędzone przez laser. Żagiel kosmiczny działa jak ten na łodzi - tyle, że napędzany jest ciśnieniem światła a nie wiatru. Napędzająca wiązka laserowa będzie emitowana z Ziemi. Wyliczono, że wymagać to będzie energii na poziomie 100 gigawatów i składać się połączonych mniejszych laserów. Jako możliwa miejsce jego umieszczenia wskazuje się pustynię Atacama.


Wizualizacja (grafika: Breakthrough Starshot)

Rozpędzone laserem sondy osiągać mają prędkość ok. 20% prędkości światła. Dzięki temu możliwe by było dotarcie do oddalonej od nas o 4,37 lata świetlne gwiazdy układu trzech gwiazd alfa Centauri w zaledwie 20 lat. Wykorzystanie tradycyjnych technologii rakietowych (paliwa chemiczne) wymagałby czasu aż 30 tys. lat.

Jeśli projekt się się zrealizować w szybkim czasie to być może w ciągu następnego półwiecza moglibyśmy zobaczyć zdjęcia innych gwiazd, a może nawet planet (ukończenie projektu zająć ma 20-30 lat, lot 20 lat, przesył danych na Ziemię 4 lata). W układzie alfa Centauri bowiem możliwe jest istnienie planet pozasłonecznych.

Sześć prekursorów sond kosmicznych Breakthrough Starshot wystrzelonych zostało w kosmos w 2017 roku. Umieszczone one zostały na niemieckim satelicie Max Valier oraz łotewskim Venta 1. Wielkości znaczka pocztowego zbudowane zostały przez niemiecką firmę kosmiczną OHB i mają główne funkcje sondy, w tym panele słoneczne i anteny.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: