Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Starliner jeszcze raz spróbuje się dostać na ISS

2021-08-04 Starliner jeszcze raz spróbuje się dostać na ISS

Statek kosmiczny Starliner startuje na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). To powtórka nieudanej pierwszej próby, która niemal zakończyła się katastrofą.


Statek kosmiczny Starliner na szczycie rakiety nośnej Atlas V (grafika: ULA)

Starliner to zbudowany przez koncern Boeing nowy amerykański statek kosmiczny, który obok Dragona z konkurencyjnej firmy SpaceX, wozić ma dla NASA ludzi na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).

Jest to powtórny lot, powtórka pierwszego, częściowo udanego lotu, Starlinera w kosmos z końca 2019 roku. Wówczas to Starliner osiągnął wprawdzie orbitę, ale nie udało mu się przybić do docelowej Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Wynikało to z problemów z ustawieniem oprogramowania statku (ustawiono nieprawidłowy czas misji) skutkującego zbyt dużym zużyciem paliwa rakietowego. Po 2 dniach, czyli wcześniej niż zakładano, kapsuła musiała wróciła na Ziemię. NASA i Boeing zdecydowały się powtórzyć ten bezzałogowy lot (powtórny obecny lot kosztuje dodatkowo około 410 mln dolarów).


Przed startem

Start rakiety odbędzie się 3 4* 7 sierpnia 2021 (*aktualizacja: start został przełożony o dzień z powodu nieprawidłowych wskazań jednego z zaworów w systemie napędowym rakiety).

Statek wynosić będzie rakieta nośna Atlas V z kosmodromu Canaveral na Florydzie w USA.

Starliner zacumować ma do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) dobę po starcie.

Kapsuła spędzi przycumowana do stacji orbitalnej 5-7 dni, po czym powrócić ma na Ziemię. Będzie wodować na spadochronach na Atlantyku u wybrzeży USA.

Jeżeli lot się uda to Starliner zabierze wkrótce astronautów na pokład stacji orbitalnej. Pierwszy lot załogowy Starlinera, oznaczony jako Boe-CFT (Boeing Crewed Flight Test), ma mieć miejsce pod koniec 2021 roku.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: