Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Blue Origin NS-17

2021-08-25 Blue Origin NS-17

Rakieta Bezosa, założyciela Amazona, poleciała ponownie w kosmos. Tym razem już bez niego na pokładzie, ale z eksperymentami dla NASA i... obrazami.


Rakieta New Shepard wykonuje wysokościowe loty balistyczne, bez wchodzenia na orbitę (grafika: Blue Origin)

Start rakiety odbył się 26 sierpnia 2021 roku ze stanowiska testowego firmy leżącego na kosmodromie Corn Ranch (na północ od Van Horn w Teksasie, około 160 kilometrów na wschód od El Paso). Start tradycyjnie transmitowany był na żywo.


Transmisja ze startu

Podczas misji oznaczonej jako Blue Origin NS-17 rakieta New Shepard poleciała po raz drugi z demonstratorem technologii NASA lądowania na Księżycu. Test technologii lądowania na Księżycu, nazwanej jako Deorbit, Descent, and Landing (DDL) Sensor Demonstration, zmniejszyć ma ryzyko i zwiększyć pewność powodzenia misji na Księżyc. Ładunek NASA został zamontowany na zewnętrznej części rakiety nośnej New Shepard. Wiedza zdobyta podczas pierwszego lotu tego systemu w 2020 roku (NS-13) pozwoliła na wprowadzenie szeregu krytycznych ulepszeń w celu zwiększenia możliwości nawigacyjnego lidaru dopplerowskiego i komputera lądowania, które będą współpracować w celu określenia położenia i prędkości statku kosmicznego podczas zbliżania się do powierzchni Księżyca.


Rakieta symuluje lądownik księżycowy dla systemu lądowania NASA (grafika: NASA)

Technologie te pozwolą przyszłym misjom - zarówno załogowym, jak i robotycznym - dotrzeć do miejsc lądowania, które nie były możliwe podczas misji Apollo, takich jak regiony o zróżnicowanym terenie w pobliżu kraterów.

Rakieta zabierze ze sobą także trzy portrety autorstwa ghańskiego artysty Amoako Boafo namalowane na górze kapsuły załogowej na osłonach głównych spadochronów. Portrety przedstawiają artystę, jego matkę oraz matkę przyjaciela.

"Dzieło jest częścią programu Uplift Aerospace's Uplift Art Program, którego celem jest inspirowanie nowych pomysłów i generowanie dialogu poprzez udostępnianie kosmosu i łączenie jej z ludzkim doświadczeniem." - przeczytać można w komunikacie firmy Blue Origin.


Artysta Amoako Boafo z jednym z portretów na osłonach kapsuły (grafika: Uplift Aerospace)

Podczas lotu zostanie przetestowany kolejny raz także The Orbital Syngas/Commodity Augmentation Reactor (OSCAR). OSCAR ma pozwolić na ponowne wykorzystanie odpadów z lotów kosmicznych. Używając ciepło i tlenu śmieci przekształcane mają być w użyteczne zasoby, takie jak woda czy materiał pędny. Urządzenie te pomoże w przyszłych długotrwałych eksploracji kosmosu przez człowieka, np. na Marsa.

W sumie w kapsule znalazło się 18 komercyjnych ładunków, z których 11 jest wspieranych przez NASA.

BYła to 17. misja rakiety New Shepard i jednocześnie 4. lot firmy Blue Origin w 2021 roku. Do tej pory rakieta New Shepard wyniosła w kosmos ponad 100 ładunków.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: