Nowości  Satelity  Sondy  Statki  Stacje  Rakiety  Kosmodromy    
 


Kosmonautyka.pl > Bloostar

Bloostar

Bloostar to budowany system wynoszenia na orbitę wokołoziemską małych satelitów rakietą nośną odpalaną z balonu stratosferycznego.


Koncepcja systemu (grafika: zero2infinity)

System jest rozwijany przez hiszpańską małą firmę zero2infinity, która od 2009 roku zajmuje się balonami stratosferycznymi wzlatującymi na wysokość ponad 30 km. System Bloostar to tzw. rockoon (zbitka słowna z ang. rocket i balloon), czyli wynoszenie ładunków w kosmos bazujące na wystrzeleniu rakiety z unoszącego się wysoko balonu.

Firma zero2infinity równolegle rozwija system bloon - balon stratosferyczny, który zabierać będzie mógł turystów w stratosferę, w tzw. near space/"skraj kosmosu". Na wysokości tej można już widzieć zakrzywienie Ziemi oraz czerń przestrzeni kosmicznej.


Rakieta nośna z ładunkiem podwieszona pod stratosferycznym balonem (grafika: zero2infinity)

Bloostar umożliwiać ma wynoszenie na niską orbitę wokołoziemskich małych obiektów - jak miniaturowe i małe sztuczne satelity o wadze od 1 do 100 kg.


Wynoszenie satelity na robitę (grafika: zero2infinity)


Wynoszenie sztucznego satelity (grafika: zero2infinity)

Obecnie, obok lotów balonowych w sratosferę, trwają prace na silnikiem rakietowym do podwieszanej pod balonem rakiety nośnej. Pierwsze testy silnika rakietowego odbyły się we wrześniu 2014 roku.


Ze względu na znikomą obecność atmosfery na dużych wysokościach rakieta nośna nie musi być tak aerodynamiczna jak te startujące z powierzchni Ziemi (grafika: zero2infinity)

Silniki rakiety nośnej pracować będą na węglowodorach i ciekłym tlenie. Paliwo przetłaczane będzie ze zbiorników do silnika rakietowego nie przez skomplikowane pompy, ale ciśnienie. Upraszcza to upraszcza konstrukcję rakiety nośnej.


Próba silnika rakietowego (grafika: zero2infinity)

Jako, że rakieta nośna wynosząca satelitę nie musi wzlatywać przez gęste warstwy atmosfery nie ma ona typowego tradycyjnego, aerodynamicznego kształtu o znacznym wydłużeniu. Jak podkreśla firma, rakieta jest uruchamiania w miejscu, gdzie ponad 99% masy ziemskiej atmosfery znajduje się już pod nią.

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: