Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Bloostar

Bloostar

Bloostar to budowany system wynoszenia na orbitę wokołoziemską małych satelitów rakietą nośną odpalaną z unoszącego się balonu stratosferycznego.


Koncepcja systemu (grafika: zero2infinity)

Postawanie

Bloostar umożliwiać ma wynoszenie na niską orbitę wokołoziemską (LEO) obiektów takich jak miniaturowe i małe sztuczne satelity o wadze od 1 do 100 kg. System rozwijany jest przez małą hiszpańską firmę zero2infinity, która od 2009 roku zajmuje się balonami stratosferycznymi wzlatującymi na wysokość ponad 30 km.

Budowa


Rakieta nośna z ładunkiem podwieszona pod balonem stratosferycznym (grafika: zero2infinity)

System Bloostar to tzw. rockoon (zbitka słowna z ang. rocket i balloon), czyli system wynoszenia ładunku w kosmos bazujący na wystrzeleniu rakiety z unoszącego się wysoko balonu.


Wynoszenie satelity na orbitę (grafika: zero2infinity)

Silniki rakiety nośnej pracować będą na węglowodorach oraz ciekłym tlenie (LOX). Paliwo przetłaczane będzie ze zbiorników do silnika rakietowego ciśnieniowo, bez konieczności używania skomplikowanych pomp. Upraszcza to znacznie konstrukcję rakiety nośnej.


(grafika: zero2infinity)

Jako, że rakieta nośna wynosząca satelitę nie musi wzlatywać przez gęste warstwy atmosfery nie ma ona typowego tradycyjnego, aerodynamicznego kształtu o znacznym wydłużeniu. Jest uruchamiania spod balonu unoszącego się w stratosferze, gdzie ponad 99% masy ziemskiej atmosfery znajduje się poniżej.


Wynoszenie sztucznego satelity (grafika: zero2infinity)

Loty

Obecnie odbywają się testowe loty balonów-nosicieli w stratosferę oraz trwają prace na silnikiem rakietowym dla rakiety nośnej. Pierwsze testy silnika rakietowego odbyły się we wrześniu 2014 roku.


Próba silnika rakietowego (grafika: zero2infinity)

1 marca 2017 roku u wybrzeży Hiszpanii odbył się start prototypu rakiety kosmicznej Bloostar spod balonu unoszącego się w stratosferze na wysokości 25 km.


Przebieg próby

Próba zakończyła się sukcesem. Osiagnięto wcześniej zamierzone zadania takie jak:

  • przetestowano systemy telemetryczne balonu i podwieszonej prototypowej rakiety,
  • przeprowadzono sekwencję wystrzelenia,
  • uruchomiono silnik,
  • stabilizowano lot rakiety
  • odzyskano po próbie sprzęt na spodochronie, który lądował w morzu.

Inne

Firma zero2infinity równolegle rozwija system bloon - balon stratosferyczny, który zabierać będzie mógł turystów w stratosferę, w tzw. near space. Na wysokości tej można już widzieć zakrzywienie Ziemi oraz czerń przestrzeni kosmicznej.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: