Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > 30 lat temu wykonano słynne zdjęcie Błękitna Kropka

2020-02-14 30 lat temu wykonano słynne zdjęcie Błękitna Kropka

Błękitna Kropka (ang. Pale Blue Dot) to słynne zdjęcie Ziemi wykonane przez sondę kosmiczną Voyager 1 opuszczającą Układ Słoneczny.


Błękitna Kropka - nasza Ziemia jako mały jasnobłękitny punkt w bezkresie kosmosu (grafika: NASA)

Zdjęcie wykonane zostało 14 lutego 1990 roku z odległości około 6,4 mld km od Ziemi, kiedy to sonda Voyager 1 znajdowała się już daleko poza orbitą Plutona.

Za pomysłem wykonania zdjęcia stał Carl Sagan, amerykański astronom oraz popularyzator badania kosmosu. Dzięki niemu NASA zdecydowała się zorientować kamery sondy, tak aby sfotografować nasz Układ Słoneczny, w tym Ziemię (powstało wówczas 60 zdjęć).

"Spójrz ponownie na tę kropkę. To Nasz dom. To my. Na niej wszyscy, których kochasz, których znasz. O których kiedykolwiek słyszałeś. Każdy człowiek, który kiedykolwiek istniał, przeżył tam swoje życie. To suma Naszych radości i smutków. To tysiące pewnych swego religii, ideologii i doktryn ekonomicznych. To każdy myśliwy i zbieracz. Każdy bohater i tchórz. Każdy twórca i niszczyciel cywilizacji. Każdy król i chłop. Każda zakochana para. Każda matka, ojciec i każde pełne nadziei dziecko. Każdy wynalazca i odkrywca. Każdy moralista. Każdy skorumpowany polityk. Każdy wielki przywódca i wielka gwiazda. Każdy święty i każdy grzesznik w historii Naszego gatunku, żył tam. Na drobinie kurzu zawieszonej w promieniach Słońca. Pomyśl o rzekach krwi przelewanych przez tych wszystkich imperatorów, którzy w chwale i zwycięstwie mogli stać się chwilowymi władcami fragmentu tej kropki. Naszym pozom. Naszemu urojonemu poczuciu własnej ważności, naszej iluzji posiadania jakiejś uprzywilejowanej pozycji we wszechświecie, rzuca wyzwanie ta oto kropka bladego światła." - Carl Sagan.

Zdjęcie Błękitna Kropka na stronie NASA:

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: