Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > BELINTERSAT-1 - białoruski satelita telekomunikacyjny

2016-01-14 BELINTERSAT-1 - białoruski satelita telekomunikacyjny

Do dotychczasowego białoruskiego satelity obserwacyjnego (zapewne także szpiegowskiego) dołącza teraz BELINTERSAT-1 - pierwszy białoruski satelita telekomunikacyjny.


BELINTERSAT-1 już na czycie rakiety nośnej (grafika: National System of Satellite Communication and Broadcast of The Republic of Belarus, NSSC)

"Stworzenie własnego systemu nadawania i telekomunikacji satelitarnej jest największym projektem telekomunikacyjnym w kraju. Projekt ne reprezentuje wysoko innowacyjne, ekonomiczne, społeczne i polityczne wartości dla Białorusi." - powiedział Andriej Abramow, szef projektu.

Podobnie jak podobne mu satelity telekomunikacyjne BELINTERSAT-1 zostanie on umieszczony na orbicie geostacjonarnej (GEO) na pozycji 51.5°E, co sprawi, że będzie on "wisiał" na jednym punktem Ziemi.


Zasięg BELINTERSAT-1 (grafika: NSSC)

O powstaniu satelity wraz z jego segmentem naziemnym zadecydował białoruski prezydent Alaksandr Łukaszenka.


Wizualizacja BELINTERSAT-1 (grafika: NSSC)

Satelita świadczyć będzie takie usługi jak:

  • telewizja satelitarna - na Europę i Afrykę (DTH, Direct-To-Home)
  • radio satelitarne
  • Internet satelitarny


BELINTERSAT-1 gotowy do piątkowego startu (grafika: NSSC)

Start rakiety nośnej Długi Marsz 3B z białoruskim satelitą dobyć się ma w piątek, 15 stycznia 2016 roku z kosmodromu Xichang mieszczącym się w prowincji Syczuan. Będzie to pierwszy chiński start tego roku. Po 3 miesięcznym okresie testowym satelita zacznie na siebie zarabiać.

BELINTERSAT-1 jest projektem głównie eksportowym, nastawionym na sprzedaż usług satelitarnych podmiotom zagranicznym głównie działającym w Azji, na Środkowym Wschodzie i w Afryce. Pierwsze transpondery wynajęte już zostały przez chińskie firmy. Około 5% pojemności satelity używanych będzie przez Białoruś.


Logo (grafika: NSSC)

Będzie to satelita dual-use, bowiem korzystać z niego będą także służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo kraju.

Satelita został zbudowany przez China Aerospace Science and Technology Corporation (DFH-4 bus). Transpondery dostarczyła francusko-włoska firma Thales Alenia Space. Białoruś będzie pierwszym klientem europejskim satelity komunikacyjnego stworzonego przez Chiny.

Satelita nadawać będzie w pasmach C (20 x 36 MHz) i Ku (18 x 36 MHz, 4 x 54 MHz). Obsługiwać go będą 2 stacje naziemne (1 zapasowa). Jedna z nich jest w Stankowie, 50 km od Mińska.

Białoruś sprzedawać będzie usługi Internetu satelitarnego na znaczny obszar świata. Dzięki 1,2 m antenie VSAT możliwy będzie transfer danych z szybkością 4-5 Mbps. Terminali VSAT dostarczy m.in. rosyjska firma KB Iskra.

Przewidywany czas pracy satelity to 15 lat.

Jest to drugi satelita Białorusi. Wyniesiony w 2012 roku roku pierwszy 400 kg białoruski sztuczny satelita o nazwie BelKA (z ros. wiewiórka) dostarcza już zdjęcia satelitarne Ziemi o rozdzielczości 2,1 m dla zdjęć czarno-białych i 10,5 m dla zdjęć kolorowych. Zdjęcia te są wykorzystywane przez białoruskie władze, w tym zapewne wojsko, oraz sprzedawane do innych krajów. Donosiliśmy o tym w tekście "Pierwszy białoruski satelita w kosmosie".

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: