Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Bangabandhu-1

Bangabandhu-1

Bangabandhu-1 to pierwszy sztuczny satelita Bangladeszu.

Satelita został umieszczony na pozycji geostacjonarnej o 119,1°E. Jego nazwa pochodzi od imienia ojca narodu, szejka Mujibura Rahmana, często nazywanego Bangabandhu. Dzięki niemu Bangladesz został 57 krajem z własnym satelitą w kosmosie.


Relacja ze startu rakiety Falcon 9 z satelitą Bangabandhu 1

Wystrzelenie satelity Bangabandhu 1 początkowo planowano na pokładzie europejskiej rakiety nośnej Ariane 5 w dniu 16 grudnia 2017 roku, aby uczcić Dzień Zwycięstwa w Bangladeszu. W związku z brakiem gwarancji ze strony Arianespace na ten dzień Bangladesz wybrał rakietę Falcon 9 amerykańskiej firmy SpaceX.

Satelita o masie około 3,7 tony zbudowany został przez firmę Thales Alenia Space na zlecenie władz Bangladeszu. Bazuje na nowej platformie satelitarnej Spacebus 4000B2. Wyposażony jest w 26 transponderów pasma Ku i 14 transponderów pasma C. Jego zasięg obejmuje Bangladesz wraz z regionem (Indie, Nepal, Sri Lanka, Filipiny itp.).


Satelita Bangabandhu-1 jeszcze podczas naziemnych testów (grafika: Thales Alenia Space)

Satelita dostarczać będzie szerokiego spektrum usług telekomunikacyjnych jak telewizja satelitarna, radio satelitarne, telefonia satelitarna czy też Internet satelitarny.

Satelita zbudowany został przez francusko-włoskie konsorcjum Thales Alenia Space. Kosztował koło 250 mln dolarów. Wyposażony on jest w 40 transponderów pasma Ku i pasma C. Przewidywana żywotności to co najmniej 15 lat.

"Jestem przekonana, że Bangladesz stanie się krajem rozwiniętym do 2041 roku. W tej podróży Bangabandhu 1 stanowi niezwykły kamień milowy, otwierając nowy cyfrowy rozdział w historii kraju. Będzie kluczowym narzędziem dalszego sukcesu w przyszłości." - powiedziała Sheikh Hasina Wajed, premier Bangladeszu.


Sheikh Hasina Wajed (grafika: Wikipedia (CC))

Po wystrzeleniu satelity Bangladesz rozpoczął odbiór sygnału testowego 12 maja 2018 roku. Do kontrolowania satelity w Gazipur w Bangladeszu zbudowano stację naziemną. Zbudowano również zapasową stację naziemną w Betbunia, Rangamati.

Większość kanałów telewizyjnych w Bangladeszu, w tym 4 stacje państwowe, wykorzystuje satelitę. W maju 2019 roku dołączyło do nich 6 prywatnych kanałów telewizyjnych (Deepto TV, Somoy TV, Jamuna TV, Bijoy TV, Bangla TV i MY TV).

Satelita pracować ma na orbicie co najmniej 15 lat.

Bangladesz pracuje już nad kolejnym satelitom Bangabandhu 2.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: