Nowości  Satelity  Sondy  Statki  Stacje  Rakiety  Kosmodromy    
 


Kosmonautyka.pl > Bangabandhu-1

2018-05-10 Bangabandhu-1

Bangabandhu-1 to pierwszy satelita telekomunikacyjny Bangladeszu.

Start satelity zaplanowano na 10 maja 2018 roku roku, na godzinę 22:12 czasu polskiego (20:12 UTC). Został on przełożony o 1 dzień. Można go będzie oglądać na żywo na naszym portalu, na podstronie kosmonautyka.pl/na-zywo lub w oknie poniżej.


Przerwany start z 10 maja

W kosmos satelitę wyniesie rakieta nośna Falcon 9 starująca z kosmodromu Canaveral na Florydzie w USA. Docelowo umieszczony zostanie na pozycji 119,1° E.

Satelita o masie około 3,7 tony zbudowany został przez firmę Thales Alenia Space na zlecenie władz Bangladeszu. Bazuje na nowej platformie satelitarnej Spacebus 4000B2. Wyposażony jest w 26 transponderów pasma Ku i 14 transponderów pasma C. Jego zasięg obejmować będzie Bangladesz wraz z regionem (Indie, Nepal, Sri Lanka, Filipiny itp.). Satelita pracować ma na orbicie co najmniej 15 lat.


Satelita Bangabandhu-1 jeszcze podczas naziemnych testów (grafika: Thales Alenia Space)

Satelita dostarczać będzie szerokiego spektrum usług telekomunikacyjnych jak telewizja satelitarna, radio satelitarne, telefonia satelitarna czy też Internet satelitarny.

Będzie to 9 start rakiety firmy SpaceX w 2018 roku. Będzie to pierwszy start, podczas której użyta zostanie rakieta Falcon 9 w nowej wersji Block 5.

Firma przewiduje próbę lądowania pierwszego stopnia rakiety na bezzałogowej barce Of Course I Still Love You (OCISLY) unoszącej się na Atlantyku.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Kosmonautyka.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze informacje kosmonautyczne za darmo.

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: