Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Badający pole grawitacyjne Ziemi satelita GOCE kończy żywot

2013-09-13 Badający pole grawitacyjne Ziemi satelita GOCE kończy żywot

Przez cztery lata satelita GOCE z niespotykaną dokładnością mierzył pole grawitacyjne Ziemi. Jednakże jego misja właśnie dobiega końca.


Wizualizacja satelity GOCE na orbicie (grafika: ESA)

Satelita krąży wokół Ziemi na małej wysokości zaledwie 260 km, gdzie znajduje się wiele cząsteczek atmosfery ziemskiej. To wysokość niespotykana dla satelitów naukowych. Z tego względu GOCE różni się od typowych kanciastych sztucznych satelitów, które poruszają się po wyższych orbitach już w próżni kosmicznej. W celu zmniejszenia tego i tak minimalnego (ale istotnego w długim czasie) oporu szczątkowej na tej wysokości atmosfery satelita uzyskał kształt ośmiokątnej strzały. Dodatkowo dwa stabilizatory na końcach nadawały mu stabilność.

Zbudowanemu przez europejską agencję kosmiczną ESA satelicie skończył się paliwo. Na początku misji ten tonowy satelita miał do dyspozycji 41 kg materiału pędnego do zasilenia silnika jonowego, dającego przeciwstawną oporowi siłę odrzutu. Teraz paliwo to zostało wykorzystane.


Model geoidy Ziemi stworzony przez GOCE. Kolory na modelu obrazują różnice w wysokości (-100 lub +100 m) od idealnej geoidy. Czerwień i żółć obrazują wysokie wartości, niebieski niskie. (grafika: ESA)

Stworzony przez satelitę GOCE bardzo dokładny model pola grawitacyjne Ziemi posłużyć ma do zrozumienia prądów morskich, zmian poziomu oceanów oraz dynamiki lodów powierzchniowych. Pozwoli także na lepsze zrozumienia budowy wnętrza Ziemi.

Szczątkowa atmosfera stawia krążącemu po orbicie satelicie tzw. szczątkowy opór atmosferyczny, co go spowalnia a zatem jeszcze bardziej obniża wysokość orbity. Satelita z powrotem spadnie na Ziemię w połowie października 2013 roku. Będzie to dokładniej 16 lub 17 października. W atmosferze, na wysokości około 75 do 80 km rozpadnie się on na większe części. Większa ich cześć zdąży się spalić przed dotarciem do powierzchni Ziemi. Oblicza się, że odłamków dotrze do Ziemi w sumie o masie 250 kg. Nie wiadomo jednak gdzie, bowiem upadek jest niekontrolowany.

Misja wystrzelonego w 2009 roku satelity GOCE kosztowała 350 mln euro. Pierwotnie miała trwać tylko 20 miesięcy. Ale dlatego, że w tym czasie było bardzo niska aktywność słoneczna, a więc gęstość cząsteczek w orbicie satelity była niższa niż oczekiwano, paliwa starczyło na ponad dwa razy dłużej.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: