Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Baby Come Back

2023-07-18 Baby Come Back

Z antypodów odbył się 39. start rakiety nośnej Electron.


Rakieta wyniosła m.in. rój satelitów Starling (grafika: NASA)

Start do misji "Baby Come Back" odbył się 18 lipca 2023 roku. Rakieta wystartowała z prywatnego firmowego kosmodromu Mahia w Nowej Zelandii. Start transmitowany był na żywo.


Transmisja ze startu

Rakieta Electron wyniosła siedem satelitów.


Wynoszone satelity (grafika: Rocket Lab)

W ramach programu Starling dla NASA wyniesione zostały cztery satelity typu CubeSat mające na celu przetestowanie technologii rojów kosmicznych. Roje takie składają się z wielu statków kosmicznych autonomicznie koordynujących swoje działania w celu osiągnięcia określonych celów.

"NASA wysyła zespół czterech satelitów CubeSat na orbitę okołoziemską, aby sprawdzić, czy są one w stanie współpracować samodzielnie, bez aktualizacji w czasie rzeczywistym z kontroli misji. Chociaż tego rodzaju autonomiczna współpraca może nie wydawać się zbyt trudna dla ludzi, ten zespół będzie zrobotyzowany - złożony z małych satelitów w celu przetestowania kluczowych technologii dla przyszłych misji kosmicznych." - przeczytać można w oświadczeniu NASA.

Program NASA Starling przetestuje technologie komunikacji w sieci kosmicznej, względną nawigację na pokładzie między statkami kosmicznymi, autonomiczne planowanie manewrów i wykonanie oraz rozproszoną autonomię statku kosmicznego - eksperyment dla małych statków kosmicznych, aby autonomicznie reagować na obserwacje.

Space Flight Laboratory (SFL) wybrało Rocket Lab do wystrzelenia satelity demonstracyjnego Telesat LEO 3, który zapewni ciągłość kampanii testowych klientów i dostawców ekosystemu po wycofaniu z eksploatacji starszych satelitów LEO Telesat.

Dla firmy Spire Global wyniesione zostały dwa satelity typu CubeSat z systemem Global Navigation Satellite System Radio Occultation (GNSS-RO). Umożliwia on obserwacje atmosfery ziemskiej wykorzystując do niekonwencjonalnie fale radiowe wysłane przez satelity nawigacyjne GPS.

Uzyskane uzyskane przez GNSS-RO dane dostarczają globalnej informacji o pogodzie, którą można przyswoić do modeli pogodowych w celu poprawy dokładności prognoz.

Firma Spire Global jest największym dostawcą danych pogodowych GNSS-RO, zbierającym ponad 20 000 profili RO dziennie. Na orbicie posiada już ponad 100 satelitów wielofunkcyjnych.


Logo misji "Baby Come Back" (grafika: Rocket Lab)

Podczas startu odzyskano pierwszy stopnień rakiety Electron po jej wodowaniu w oceanie.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: