Nowości Kosmonautyka |
Kosmonautyka.pl > Baby Come Back 2023-07-18 Baby Come BackZ antypodów odbył się 39. start rakiety nośnej Electron.
Start do misji "Baby Come Back" odbył się 18 lipca 2023 roku. Rakieta wystartowała z prywatnego firmowego kosmodromu Mahia w Nowej Zelandii. Start transmitowany był na żywo.
Rakieta Electron wyniosła siedem satelitów.
W ramach programu Starling dla NASA wyniesione zostały cztery satelity typu CubeSat mające na celu przetestowanie technologii rojów kosmicznych. Roje takie składają się z wielu statków kosmicznych autonomicznie koordynujących swoje działania w celu osiągnięcia określonych celów. "NASA wysyła zespół czterech satelitów CubeSat na orbitę okołoziemską, aby sprawdzić, czy są one w stanie współpracować samodzielnie, bez aktualizacji w czasie rzeczywistym z kontroli misji. Chociaż tego rodzaju autonomiczna współpraca może nie wydawać się zbyt trudna dla ludzi, ten zespół będzie zrobotyzowany - złożony z małych satelitów w celu przetestowania kluczowych technologii dla przyszłych misji kosmicznych." - przeczytać można w oświadczeniu NASA.
Program NASA Starling przetestuje technologie komunikacji w sieci kosmicznej, względną nawigację na pokładzie między statkami kosmicznymi, autonomiczne planowanie manewrów i wykonanie oraz rozproszoną autonomię statku kosmicznego - eksperyment dla małych statków kosmicznych, aby autonomicznie reagować na obserwacje. Space Flight Laboratory (SFL) wybrało Rocket Lab do wystrzelenia satelity demonstracyjnego Telesat LEO 3, który zapewni ciągłość kampanii testowych klientów i dostawców ekosystemu po wycofaniu z eksploatacji starszych satelitów LEO Telesat. Dla firmy Spire Global wyniesione zostały dwa satelity typu CubeSat z systemem Global Navigation Satellite System Radio Occultation (GNSS-RO). Umożliwia on obserwacje atmosfery ziemskiej wykorzystując do niekonwencjonalnie fale radiowe wysłane przez satelity nawigacyjne GPS.
Uzyskane uzyskane przez GNSS-RO dane dostarczają globalnej informacji o pogodzie, którą można przyswoić do modeli pogodowych w celu poprawy dokładności prognoz. Firma Spire Global jest największym dostawcą danych pogodowych GNSS-RO, zbierającym ponad 20 000 profili RO dziennie. Na orbicie posiada już ponad 100 satelitów wielofunkcyjnych.
Podczas startu odzyskano pierwszy stopnień rakiety Electron po jej wodowaniu w oceanie. Wsparcie
|