Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > AVATAR X

2020-02-13 AVATAR X

W Japonii powstać ma futurystyczne centrum awatarów AVATAR X. Opracowane tam sterowane przez ludzi robotyczne awatary mają być wykorzystane w kosmosie.


Centrum AVATAR X stanowić będzie swoisty poligon awatarów (grafika: Clouds AO)

"Prawdziwe awatary pozwolą każdemu doświadczyć natychmiastowej podróży, teleportując swoją obecność do odległego miejsca. Awatary są nową technologią łączącą ludzi bezgranicznie tu na Ziemi i poza nią dla dobra ludzkości." - przeczytać można w materiałach projektu.

AVATAR X to wspólny projekt japońskiej agencji kosmicznej JAXA, japońskich linii lotniczych ANA oraz firm robotycznych pracujących nad obsługiwanymi przez ludzi robotami.


Awatary w kosmosie (grafika: Avatar X)

Projekt architektoniczny przyszłego centrum robi wrażenie. Najbardziej budynek laboratorium zawieszony nad kraterem przypominającym Księżyc.


Wielopiętrowa wisząca konstrukcja unosić się ma 18 m nad dnem krateru (grafika: Clouds AO)

W kraterze odbywać się ma m.in. próby budowy przyszłych siedlisk kosmicznych przy użyciu awatarów.


Architektura centrum "przenosić" ma w "inny" świat (grafika: Clouds AO)

Centrum badawcze zbudowane ma zostać prefekturze Oita (Kyushu) w Japonii. Miejsce to zostało wybrane ze względu na jego podobieństwo do księżycowego krajobrazu.

Kampus jest częścią programu rozwojowego J-SPARC (JAXA Space Innovation through Partnership and Co-creation; pol. innowacje w kosmosie poprzez partnerstwo i współtworzenie). To program japońskiej agencji kosmicznej mającej na celu aktywację podmiotów prywatnych i publicznych do rozszerzenia działalności o kosmos.


Prezentacja Telexistence - jednej z firm biorących udział w projekcie

Obecnie trwa przyjmowanie wniosków chętnych o przystąpienie do konsorcjum AVATAR X.

Opracowane rozwiązania testowane mają być wpierw na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO), na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) której Japonia jest współtwórcą. Potem na Księżycu, dalej na Marsie i tzw. głębokiej przestrzeni kosmicznej (ang. deep space).

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: