Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Atlas V wyniósł na orbitę tajny ładunek NROL-79

2017-03-01 Atlas V wyniósł na orbitę tajny ładunek NROL-79

Z kosmodromu Vandenberg na zachodnim wybrzeżu USA wystartowała rakieta Atlas V z tajnym ładunkiem dla amerykańskiej marynarki wojennej.


Relacja ze startu

Na pokładzie rakiety nośnej Atlas V dostarczonej przez United Launch Alliance (ULA) znajdowała się najprawdopodobnie para satelitów rozpoznawczych, których zadaniem będzie obserwacja statków i samolotów. Jest to 3. generacja satelitów programu satelitów zwiadowczych dla amerykańskiej marynarki wojennej.

Naval Ocean Surveillance System, w skrócie NOSS, jest to jeden z najstarszych tajnych programów satelitarnych USA. Satelity NOSS wynoszone są od 1976 roku. Satelity te okrążające Ziemią na niskiej orbice okołoziemskiej (LEO) na bazie sygnałów radiowych ustalają pozycję statków i samolotów.


Start Atlasa V z tajnym wojskowym ładunkiem NROL-79 (grafika: ULA)

Warto wspomnieć, że satelity szpiegowskie NOSS starszej generacji krążą po orbicie trójkami, tworząc trójkąt. Widoczne z Ziemi tworzą ciekawe zjawisko i są mylone z UFO.


Trójka satelitów NOSS widoczna na niebie w Dublinie 13 maja 2008 roku (grafika: John C. Murphy (CC))

Start Atlasa V stanowił 11. start rakiety orbitalnej w 2017 roku. Był to też 4. start amerykańskiej rakiety w 2017 roku roku i zarazem 2. start rakiety nośnej Atlas V.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: