Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Ariane 6 wyniesie satelity systemu nawigacji Galileo

2017-09-14 Ariane 6 wyniesie satelity systemu nawigacji Galileo

Nowa europejska rakieta nośna Ariane 6 wyniesie kolejne 4 satelity globalnego systemu nawigacji satelitarnej Galileo.

Odpowiednią umowę podpisała firma Arianespace odpowiedzialna za rozwój nowej rakiety nośnej oraz Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) na zalecenie Komisji Europejskiej oraz Unii Europejskiej (globalny system nawigacji satelitarnej Galileo finansowany jest bowiem przez EU).


Wizualizacja rakiety nośnej Ariane 6 w wersji z 4 silnikami pomocniczymi (grafika: Arianespace)

Zakontraktowano 2 starty rakiety Ariane 6, które nastąpić mają z Gujany Francuskiej. Za każdym razem rakieta zabierze po 2 satelity, każdy o masie 750 kg. Satelity umieszczone zostaną na średniej orbicie okołoziemskiej (MEO) na wysokości 23 222 km ponad powierzchnią Ziemi.

Obie misje wykorzystają rakietę w wariancie 62. Jest to lżejsza wersję rakiety Ariane 6 z dwoma silnikami pomocniczymi.

Obecnie na orbicie znajduje się 18 satelitów systemu Galileo. 14 z nich wyniosły rosyjskie rakiety nośne Sojuz, 4 ostatnie przez pojedynczą rakietę Ariane 5 ES w listopadzie 2016 roku. Budowa tego systemu boryka się z opóźnieniami. Do pełnego działania system Galileo potrzebuje 30 satelitów, z czego 3 stanowić ma zapas.

Pierwszy, demonstracyjny lot Ariane 6 przewidziany jest na lato 2020 roku. 2 starty z satelitami Galileo nastąpić mają pod koniec 2020 oraz latem 2021 roku.

Pierwszy stopień Ariane 6 napędzany będzie przez pojedynczy silnik rakietowy Vulcain 2 zasilany ciekłym wodorem (LH2) i ciekłym tlenem (LOX). Silnik Vulcain 2 to ulepszona i powiększona wersja silnika Vulcain pochodzące z cieżkiej rakiety nośnej Ariane 5. Dodatkową siłę odrzutu zapewnią 2 rakiety pomocnicze na paliwo stałe. Drugi stopień napędziany będzie przez silnik rakietowy Vinci.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: