Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Archinaut

2019-07-18 Archinaut

Archinaut to technologia druku 3D elementów i ich robotyczego montażu w duże struktury w kosmosie.

"Próbujemy zmienić sposób, w jaki budujemy systemy kosmiczne. Teraz budujemy rzeczy na Ziemi i wynosimy je przy użyciu dość drogich i skomplikowanych rakiet. My staramy się stworzyć infrastrukturę do budowania systemów w przestrzeni kosmicznej zamiast ich wynoszenia." - powiedział Steve Jurczyk z NASA.


Testy naziemne systemu wydruku elementów w 3D i ich robotycznego składania w kratownicę

Technologia rozwijana jest przez kalifornijską firmę Made In Space na zlecenie NASA, która na pierwszy etap projektu przeznaczyła 20 mln dolarów. Koncepcja została wybrana w 2015 roku z kilku projektów w ramach Tipping Points. Jest to program NASA finansowania rozwoju technologii kosmicznych, które mogą okazać się przełomowe w przyszłości.


Wyposażone w ramiona roboty Archinaut wykonywać mają bezzałogowe prace montażowe, demontażowe i naprawcze na orbicie (grafika: Made In Space)

Dzięki takiemu kosmicznemu montażowi i wytwórstwu inżynierowie nie musieliby projektować systemów kosmicznych w tradycyjny sposób. Czyli tak, aby mieściły się one wewnątrz rakiety kosmicznej (często są zatem rozkładane), były w stanie wytrzymać siłę ziemskiej grawitacji oraz znaczne przyśpieszenia, siły wibracyjne oraz akustyczne podczas wynoszenia rakietą na orbitę.


Wizja budowy dużego satelity za pomocą technologii (grafika: Made In Space)

Pierwszym obiektem wykorzystującym technologię ma być Archinaut One.


Archinaut One za pomocą drukarek 3D wydrukuje po obu stronach statku kosmicznego dwie 10-metrowe kratownice, na które zostaną rozwinięte panele słoneczne (grafika: Made In Space)

Wyniesiony on ma zostać w 2022 roku na pokładzie rakiety nośnej Electron. NASA na Archinaut One wyłoży 73,7 mln dolarów.


Archinaut One

Docelowo kosmiczne roboty Archinaut mają być wyposażonymi w ramiona pojazdami kosmicznymi zdolnymi poruszać się samodzielnie w przestrzeni kosmicznej lub chwytać się innych obiektów na orbicie. Używane mają być do budowy, dodawania lub usuwania części istniejących struktur i obiektów, napraw i ich modernizacji, a nawet ich recyklingu.


Zastosowanie technologii do budowy zwierciadła

Będą także mogły demontować i usuwać z orbity tzw. kosmiczne śmieci, czyli nieczynne satelity i stacje kosmiczne.


Budowa kratownicy

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: