Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > AMSAT P5A

AMSAT P5A

AMSAT P5A to budowana, ale niedokończona amatorska sonda kosmiczna.

Powstawanie

P5A rozwijana był przez niemiecki oddział międzynarodowej organizacji AMSAT skupiającej radioamatorów z całego świata. AMSAT ma na swoim swoim koncie kilknaście małych radioamatorskich satelitów o telekomunikacji).

Budowa

Sonda kosmiczna miała mieć masę 650 kg. Zasilany miał być przez 6 stałych baterii słonecznych zamontowanych na korpusie.

Część przyszłego wnętrza sondy miała zostać przetestowana na amatorskim satelicie P3E, który wyniesiony miał zostać w 2015 roku.

P5A bazować miał na satelicie OSCAR 40 (AMSAT P3D) wystrzelonym w 2000 roku. Wiele elementów P5A, m.in. nowy komputer pokładowy, system łączności czy kamera nawigacyjna miały być testowane na satelicie AMSAT P3E, który miał zostać wyniesiony w 2005 roku. Tak się nie stało. Koszty wyniesienia były zbyt duże.

Jako, że w kierunku Marsa wraz z sondą P5A zabrać się miał balon o nazwie Archimedes zbudowany przez inną amatorską organizację Mars Society to krążący wokół Marsa orbiter AMSAT P5A używany miał być jako stacja przekaźnikowa pomiędzy balonem i Ziemią (Archimedes miał wejść w atmosferę Marsa i tam się unosić prowadząc badania).

Sygnały odbierać miało obserwatorium astronomiczne Bochum w Niemczech. Zainstalowana jest tam 20-metrowa antena paraboliczna.

Niestety we wrześniu 2012 roku okazało się, że z projektu wycofała się niemiecka agencja kosmiczna DLR.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: