Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Airbus rozbudowuje zakłady budowy satelitów

2016-09-23 Airbus rozbudowuje zakłady budowy satelitów

Koncern aeronautyczny Airbus Defence and Space rozbudowuje swoje zakłady w niemieckim Friedrichshafen.


Wizualizacja nowego zakładu (grafika: Airbus Defence and Space)

Buduje tam kosztująwce 43 miliony dolarów nowe Zintegrowane Centrum Technologiczne (Integrated Technology Centre, ITC).

W czteropiętrowym budynku, którego powierzchnia wynosi około 4 200 m2, znajdzie się duże pomieszczenie czyste do projektowania i budowy satelitów.

Budynek, który mierzy około 70 x 60 metrów i ma ponad 20 metrów wysokości, będzie przedłużeniem istniejącego Hallu 6 - obecnego zakładu integracji satelitów.

Firma zleciła już wstępne prace, czyli rozbiórkę istniejących niskich budynków, a prace budowlane mają zacząć się w listopadzie 2016 roku. Nowe centrum zacząć ma działalność latem 2018 roku.

Według Eckarda Settelmeyera, szefa zakładów Airbus Defence and Space w Friedrichshafen, rozbudowa nie tylko zapewni nowe możliwości wykonywania dotychczasowych prac, ale pozwoli również na pozyskiwanie nowych projektów, takich jak budowa dużych teleskopów kosmicznych o średnicy 15 metrów i większej. Settelmeyer powiedział też, że firma będzie mogła realizować projekty, które wymagają pomieszczeń czystych klasy ISO 5 (poprzednio znanej jako klasa 100).

Położone na brzegu jeziora zakłady Airbusa w Friedrichshafen w Niemczech były wielokrotnie rozbudowywane i przebudowywane w ciągu swojej 60-letniej historii. W związku z tym laboratoria i ośrodki testowe są rozproszone po całym terenie. Nowy projekt umożliwi połączenie ich pod jednym dachem, co zoptymalizuje proces produkcji, zwiększy konkurencyjność oraz polepszy warunki pracy.

Nowe Zintegrowane Centrum Technologiczne będzie podzielone na cztery obszary o różnych funkcjach:

  1. Centralna sala integracyjna o powierzchni ponad 2000 m2 umożliwia jednoczesną budowę nawet ośmiu dużych satelitów oraz integrowanie skomplikowanych podsystemów i ładunków. Obszar ten pozwala prowadzić prace wymagających czystości powietrza od ISO 5 do ISO 8 bez dodatkowych pomieszczeń.
  2. W dwóch skrzydłach o łącznej powierzchni 1000 m2 znajdą się dodatkowe pomieszczenia integracyjne i laboratoryjne przeznaczone do produkcji komponentów, duża strefa dla gości oraz obszary techniczne. Ośrodek komputerowy centrum technologicznego zostanie podłączony do istniejącej sieci danych.
  3. Obszar przejściowy prowadzący do istniejącego budynku integracyjnego będzie zawierał śluzy na materiały i dla pracowników, a także punkt wejściowej kontroli towarów.
  4. Skomplikowany, zaawansowany technologicznie system wentylacji budynku będzie ograniczał liczbę cząstek w powietrzu i zapobiegał zanieczyszczeniom. Maksymalny 90-krotny wskaźnik wymiany powietrza umożliwi filtrowanie 600 000 m3 powietrza na godzinę.

Najważniejsze parametry poszczególnych obszarów czystych - ciśnienie, temperatura, wilgotność i liczba cząstek - będą rejestrowane, regulowane i archiwizowane do celów kontroli jakości przez technologię kontroli budynku.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: