Nowości  Satelity  Sondy  Statki  Stacje  Rakiety  Kosmodromy    
 


Kosmonautyka.pl > Afryka

Afryka

Mimo tego, że Afryka jest najbiedniejszym kontynentem może się ona pochwalić własnymi dokonaniami na polu kosmonautyki.

Aktywnymi kosmicznie krajami w Afryce są Republika Południowej Afryki (RPA) i Nigeria.

Pierwszy afrykański sztuczny satelita

Pierwszym zbudowanym w Afryce obiektem w kosmosie był zbudowany przez RPA sztuczny satelita SUNSAT-1.


SUNSAT-1 - pierwszy afrykański sztuczny satelita (grafika: )

Miał on masę 64 kg i wyniesiony został na orbitę wokołoziemską w styczniu 1999 roku z kosmodromu Vandenberg Airforce Base. Został on zaprojektowany i zbudowany na Stellenbosch University.

Po RPA na podbój kosmosu wyrusza Nigeria

W tym samym roku kolejny afrykański kraj przystąpił do kosmicznej rywalizacji. 5 maja 1999 Nigeria utworzyła własną agencję kosmiczną NASRDA (skrót od National Space Research and Development Agency. Efektem jej pracy był kolejny afrykański satelita NigeriaSat-1 o masie 90 kg. Ten nigeryjski satelita obserwacyjny został wyniesiony na orbitę wokołoziemską przez rosyjską rakietę nośną Kosmos 3M w dniu 27 września 2003 roku.


Zdjęcie satelitarne wykonane przez satelitę NigeriaSat-1 przedstawiające Nowy Orlean zniszczony przez huragan Katrina (grafika: NASRDA)

W sumie 5 nigeryjskich sztucznych satelitów

Po nim był NigComsat-1, który był pierwszym geostacjonarnym sztucznym satelitą Afryki. Ten satelita telekomunikacyjny został wyniesiony na orbitę 13 maja 2007 na pokładzie chińskiej rakiety nośnej Chang Zheng 3B. Niestety w listopadzie rok później przestał on działać. Satelitę utracono.

W sierpniu wzniesione zostały 2 kolejne satelity obserwacyjne NigeriaSat-2 i NigeriaSat-X rosyjską rakietą nośną Dniepr.


NigeriaSat-2 i NigeriaSat-X podczas załadunku na rakietę nośną Dniepr (grafika: SSTL)

RPA z własną agencją kosmiczną i drugim satelitą

Drugim sztucznym satelitą RPA był SumbandilaSat, który we wrześniu 2009 roku został wyniesiony na orbitę z kosmodromu Bajkonur rosyjską rakietą nośną Sojuz.


SumbandilaSat

W grudniu 2009 roku została powołana do życia południowoafrykańska agencja kosmiczna SANSA (skrót od South African National Space Agency). Konsolidować ona ma ośrodki w RPA zajmujące się kosmonautyką.

Przyszłość

Nigeryjczycy planują wysłanie sondy kosmicznej w kierunku Księżyca. Ma to nastąpić do 2030 roku. Planują także wysłanie pierwszego swojego astronauty na pokładzie rosyjskiego lub chińskiego statku kosmicznego Shenzhou.

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: