Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Afryka

Afryka

Mimo tego, że Afryka jest najbiedniejszym kontynentem może się ona pochwalić własnymi dokonaniami na polu kosmonautyki.

Aktywnymi kosmicznie krajami w Afryce są Egipt, Kenia, RPA i Nigeria.

Afrykański kosmodrom

W latach 60. XX wieku u wybrzeżu Kenii powstał kosmodrom Broglio. Było to wspólne przedsięwzięcie włoskiej agencji kosmicznej oraz NASA chcącej wynosić satelity naukowe z równika.


Rakiety startowały z platformy startowej San Marco

W latach 1967-1988 odbyły się 27 starty rakiet - głównie badawczych, ale także nośnych Scout na orbitę.

12 grudnia 1970 roku wyniesiony został pierwszy satelita. Był to satelita astronomiczny Uhuru.

Obecnie z kosmodromu nie odbywają się już starty rakiet.

Pierwszy afrykański sztuczny satelita

Pierwszym zbudowanym w Afryce obiektem w kosmosie był zbudowany przez RPA sztuczny satelita SUNSAT-1.


SUNSAT-1 - pierwszy afrykański sztuczny satelita (grafika: )

Miał on masę 64 kg i wyniesiony został na orbitę wokołoziemską w styczniu 1999 roku z kosmodromu Vandenberg Airforce Base. Został on zaprojektowany i zbudowany na Stellenbosch University.

Po RPA na podbój kosmosu wyrusza Nigeria

W tym samym roku kolejny afrykański kraj przystąpił do kosmicznej rywalizacji. 5 maja 1999 Nigeria utworzyła własną agencję kosmiczną NASRDA (skrót od National Space Research and Development Agency. Efektem jej pracy był kolejny afrykański satelita NigeriaSat-1 o masie 90 kg. Ten nigeryjski satelita obserwacyjny został wyniesiony na orbitę wokołoziemską przez rosyjską rakietę nośną Kosmos 3M w dniu 27 września 2003 roku.


Zdjęcie satelitarne wykonane przez satelitę NigeriaSat-1 przedstawiające Nowy Orlean zniszczony przez huragan Katrina (grafika: NASRDA)

W sumie 5 nigeryjskich sztucznych satelitów

Po nim był NigComsat-1, który był pierwszym geostacjonarnym sztucznym satelitą Afryki. Ten satelita telekomunikacyjny został wyniesiony na orbitę 13 maja 2007 na pokładzie chińskiej rakiety nośnej Chang Zheng 3B. Niestety w listopadzie rok później przestał on działać. Satelitę utracono.

W sierpniu wzniesione zostały 2 kolejne satelity obserwacyjne NigeriaSat-2 i NigeriaSat-X rosyjską rakietą nośną Dniepr.


NigeriaSat-2 i NigeriaSat-X podczas załadunku na rakietę nośną Dniepr (grafika: SSTL)

RPA z własną agencją kosmiczną i kolejnymi satelitami

Drugim sztucznym satelitą RPA był SumbandilaSat, który we wrześniu 2009 roku został wyniesiony na orbitę z kosmodromu Bajkonur rosyjską rakietą nośną Sojuz.


SumbandilaSat

W grudniu 2010 roku powołana do życia została południowoafrykańska agencja kosmiczna SANSA (skrót od South African National Space Agency).

W 2013 roku na pokładzie rosyjskiej rakiety nośnej Dniepr wyniesiony został miniaturowy satelita ZACube-1 (TshepisoSat). To satelita typu CubeSat. Bada on pogodę kosmiczną i wyposażony jest kamerę o niskiej rozdzielczości. Zbudowany został on przez Cape Peninsula University of Technology.

Przyszłość

Nigeryjczycy planują wysłanie sondy kosmicznej w kierunku Księżyca. Ma to nastąpić do 2030 roku. Planują także wysłanie pierwszego swojego astronauty na pokładzie rosyjskiego lub chińskiego statku kosmicznego Shenzhou.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: