Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > 5 Cubesatów wypuszczono ze stacji kosmicznej

2012-10-04 5 Cubesatów wypuszczono ze stacji kosmicznej

Astronauci znajdujący się na krążącej wokół Ziemi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) uwolnili 5 sztucznych satelitów klasy CubeSat.

Satelity zostały uwolnione 4 października 2012 roku z japońskiego modułu laboratoryjnego Kibo będącego częścią składową Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Satelity zostały przeniesione ze śluzy do specjalnego systemu uwalniającego Small Satellite Orbital Deployer (SSOD) umieszczonego na ramieniu robota. Ten je wyrzucił w przestrzeń kosmiczną (na orbitę wokołoziemską).


3 z 5 wypuszczonych miniaturowych satelitów typu CubeSat (grafika: NASA)

Wśród satelitów znajdował się F1. Jest to pierwszy sztuczny satelita Wietnamu. Stworzony został przez FPT University, prywatnej uczelni z Hanoi. Jego stworzenie zabrało ponad 2 lata pracy i kosztowało w przeliczeniu około 191 800 dolarów. Satelita wykonuje zdjęcia satelitarne o rozdzielczości 640x480 pikseli i transmituje je na Ziemię z prędkością 1 200 bitów na sekundę.

Kolejny amerykański został przygotowane w ramach wspólnego projektu NASA Ames Research Center i San Jose State University. Nie zabrakło satelity z Japonii przygotowanego przez Fukuoka Institute of Technology.


System uwalniający miniaturowe satelity Small Satellite Orbital Deployer na ramieniu robota japońskiego modułu Kibo (grafika: NASA)

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: