Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > 40 tys. ton tlenu od Roskosmosu dla pacjentów COVID

2022-02-01 40 tys. ton tlenu od Roskosmosu dla pacjentów COVID

Instalacje rosyjskiej agencji Roskosmos wytwarzają nie tylko tlen do rakiet i statków kosmicznych, ale także tlen medyczny.

Od początku 2020 roku przedsiębiorstwa wchodzące w skład Roskosmosu wyprodukowały 40 749 ton tlenu medycznego dla pacjentów chorujących na COVID-19, z czego 37 050 ton zostało już dostarczonych do instytucji medycznych.


Wytwórnia tlenu (grafika: RSCC)

To ilość wystarczająca do napełnienia niemal 400 rakiet nośnych Sojuz - konia roboczego rosyjskiego programu kosmicznego.


Przekrój przez Sojuza z zaznaczonymi na błękitno zbiornikami na ponad 100 ton ciekłego tlenu (grafika: Roskosmos)


Ciekły tlen (grafika: USAF)

Ciekły tlen (LOX) to przezroczysta ciecz o błękitnym zabarwieniu wrzącą w temperaturze -183oC. Pozyskiwany jest z powietrza atmosferycznego poprzez destylację frakcyjną. W mieszance paliwowej silników rakietowych ciekły tlen stanowi utleniacz. Najczęściej stosowany jest z ciekłym wodorem lub kerozyną (naftą).

Dostawy tlenu realizowane są przez m.in przez:

  • Centrum Badań i Testów Przemysłu Rakietowego i Kosmicznego (Pereswiet k. Moskwy)
  • Centrum Eksploatacji Naziemnych Obiektów Infrastruktury Kosmicznej (Moskwa)
  • Instytut Badań Naukowych Inżynierii Mechanicznej (Niżnaja Sałda)
  • Zakład Budowy Maszyn (Krasnojarsk)
  • Biuro Projektowe Automatyki Chemicznej (Woroneż)


Zbiorniki magazynujące tlen (grafika: RSCC)

Centrum Eksploatacji Naziemnych Obiektów Infrastruktury Kosmicznej (RSCC) jest największym rosyjskim producentem sprężonych i kriogenicznych gazów wykorzystywanych w kosmonautyce.

Do tej pory centrum to wyprodukowało ponad 1,5 miliona ton ciekłego tlenu i azotu na własne potrzeby, a także na potrzeby startów na kosmodromach Bajkonur, Plesieck i Wostoczny. Produkowany przez niego tlen posiada właściwości fizykochemiczne znacznie przekraczające wymagania dla tlenu medycznego.


Wytwarzanie tlenu sprężonego (grafika: RSCC)

Tlen produkowany przez Roskosmos znajduje także zastosowanie nie tylko w kosmonautyce i medycynie. Wykorzystywany jest także w branży zbrojeniowej, przetwórstwie spożywczym, obróbce metali, przetwórstwie ropy naftowej i gazu, przemyśle chemicznym i innych sektorach przemysłu.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: