Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Czwarty start rakiety Electron

2018-12-16 Czwarty start rakiety Electron

Z prywatnego kosmodromu w Nowej Zelandii jedna z najmniejszych rakiet nośnych Electron wyniosła dla NASA szereg miniaturowych satelitów.


Prezentacja misji

W ramach startu prywatna rakieta nośna Electron wyniosła na orbitę 10 miniaturowych satelitów na zlecenie NASA w ramach programu ELaNa. Kolejne 2 dodatkowe to także satelity NASA.


Mikrosatelity już w ładowni rakiety Electron (grafika: Rocket Lab)

Electron to rakieta nośna opracowana przez prywatną nowozelandzko-amerykańską firmę Rocket Lab. Ta dwustopniowa rakieta na paliwo płynne jest jedną z najmniejszych rakiet nośnych.


Rakieta nośna Electron przed startem (grafika: Rocket Lab)

Program ELaNa (Educational Launch of Nanosatellites) to inicjatywa NASA skierowana do studentów kierunków nauki, technologii, inżynierii oraz matematyki zachęcająca ich do budowy satelitów.

Start odbył się 16 grudnia 2018 roku, na godzinę 07:16 czasu polskiego (06:16 czasu uniwersalnego UTC) z prywatnego kosmodromu Mahia położonego na półwyspie Mahia we wschodniej części Wyspy Północnej (ang. North Island), jednej z dwóch głównych wysp Nowej Zelandii.

Start był transmitowany przez Rocket Lab, przez YouTube oraz tradycyjnie na portalu Kosmonautyka.pl pod linkiem kosmonautyka.pl/na-zywo.


Pełna relacja ze startu

Był to 4 lat rakiety Electron. Pierwszy swój lot rakieta ta wykonała w 2017 roku. Zakończyła się ona niepowodzeniem - zawiódł drugi stopień. Dwa kolejne zakończyły się pełnym sukcesem - satelityzacją ładunków na niską orbitę okołoziemską (LEO).


Centrum startowe firmy (grafika: Rocket Lab)

Najciekawszy z nich to CubeSail. To 2 satelity typu CubeSat o wymiarach 10x10x15 cm, które po umieszczeniu na orbicie rozwiną między sobą długi na 260 m wstęgę. Wtęga ta stnowi nietypowy żagiel słoneczny o łączej powierzchni 20 m2.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: