Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > 3 edycja Astro-Festiwalu

2014-05-29 3 edycja Astro-Festiwalu

Już 7 czerwca 2014 roku w dawnej twierdzy krzyżackiej w Golubiu-Dobrzyniu (woj. kujawsko-pomorskie) odbędzie się trzecia edycja Astro-Festiwalu.

Gościem specjalnym festiwalu Mirosław Hermaszewski, pierwszy i jedyny polski kosmonauta. Ta cykliczna impreza jest świętem fanów astronomii, pasjonatów kosmosu i nauki.

Tak jak w poprzednich latach, organizatorzy zadbali o liczne atrakcje zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Trzecia edycja festiwalu skupiona będzie wokół Słońca, jako najgorętszej i wyjątkowo aktywnej w 2014 roku gwiazdy.

Uczestnicy wezmą udział m.in. w widowisku artystycznym "Kosmos ogniem pisany" (spektakl teatralno-cyrkowy), multimedialnym show "The Best of The Sun", warsztatach kuchni molekularnej, seansach astronomicznych w mobilnym planetarium Astro Arena oraz licznych obserwacjach nieba i słońca, zarówno w warunkach dziennych jak i nocnych.

Dla dzieci i rodzin przygotowano wiele zabaw, gier i konkursów, które pozwolą spędzić miło czas i przybliżą zagadnienia związane z kosmosem i nauką. Oprócz warsztatów z automatyki i robotyki oraz doświadczeń fizycznych, każdy będzie mógł wziąć udział w warsztatach cyrkowych, wokalnych oraz spróbować sterowania łazikiem marsjańskim.

"Astro-Festiwal to święto fanów astronomii. Po raz trzeci jego miłośnicy będą mogli się spotkać, by wspólnie rozmawiać o swojej pasji - kosmosie. Nie zabraknie spotkań z interesującymi ludźmi, będą prelekcje naukowe oraz liczne atrakcje, zwłaszcza dla najmłodszych fanów astronomii. Dla fanów muzyki przygotowaliśmy specjalne koncerty w gwiezdnym klimacie. Będzie alternatywna muzyka rockowa Tomka Makowieckiego, ale także nocny koncert Józefa Skrzeka w klimatach elektronicznych, który przybliży nas do wszechświata. Serdecznie wszystkich zapraszam na tę wyjątkową, rodzinną imprezę i życzę dobrej zabawy." - powiedział Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Ważną częścią Astro-Festiwalu są wykłady dla szerokiej publiczności przygotowane przez cenioną w środowisku kadrę naukową. Tym razem podczas prelekcji słuchacze dowiedzą się między innymi, jaki wpływ na organizm człowieka ma Słońce, jak działa zegar słoneczny, a także czy obecne maksimum aktywności Słońca może być ostatnim. Wśród gości znajdą się:

  • Michelle B. Larson - dyrektor Planetarium Adlera w Chicago, USA,
  • prof. Krzysztof Górski - JLP/NASA,
  • Charles Lawrence - JPL/NASA,
  • Graca Rocha - JPL/NASA,
  • Anthony Banday - Inst. de Recherche en Astrophique Toulouse,
  • dr Krzysztof Przegiętka oraz Sebastian Soberski z Instytutu UMK w Toruniu,
  • mgr astronomii Wiesław Skórzyński,
  • dr Artur Markowski, lekarz medycyny estetycznej.

O godzinie 23:00 rozpoczną się nocne obserwacje, których główną atrakcją będzie polowanie na Księżyc, Marsa, Saturna oraz gwiazdę kujawsko-pomorskiego: Mizara i Alkora. Równocześnie odbywać się będzie spotkanie z gwiazdą specjalną wieczoru - gen. Mirosławem Hermaszewskim, pierwszym i jedynym polskim kosmonautą, który opowie o swoich kosmicznych doświadczeniach, odpowie na pytania oraz rozda autografy. Spotkanie z kosmonautą zakończy się o północy.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: