Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > 2 mln euro wsparcia na rakiety Arion

2018-02-16 2 mln euro wsparcia na rakiety Arion

Hiszpański kosmiczny startup PLD Space otrzymał 2 mln euro od Unii na rozwój rakiet nośnych Arion.

Rozwój rakiet Arion prywatnej firmy PLD Space sfinansowany jest od 2013 roku przez kilka europejskich i hiszpańskich inwestorów publicznych i prywatnych. Teraz firma otrzymała grant 2 mln euro w ramach wsparcia średnich firm z programu Horizon 2020.


Siedziba firmy PLD Space z zespołem (grafika: PLD Space)

Arion 1 to rakieta suborbitalna, która zdolna będzie się wznieść na wysokość 250 km. Jest to zatem 150 km wyżej niż umowana granica kosmosu (linia Karmana).

"Dzięki temu strategicznemu wsparciu instytucjonalnemu jesteśmy bliżej posiadania niezbędnego wsparcia i zasobów dla w pełni komercyjnej usługi wynoszenia małych ładunków w Europie." - powiedział Raúl Torres, współzałożyciel i dyrektor generalny PLD Space.


Wizualizacja rakiety suborbitalnej Arion 1 (grafika: PLD Space)

Firma ocenia, ze 70% technologii z rakiety suborbitalnej Arion 1 zostanie bezpośrednio przeniesiona na rakiety orbitalnej Arion 2. Trzystopniowa rakieta nośna Arion 2 ma umożliwić wynoszenie ładunków o wadze do 150 kg na niską orbitę okołoziemską (LEO) lub do 5 kg na orbitę wokół Księżyca.


Prezentacja wideo firmy

Stanowisko startowe rakiet orbitalnych Arion 2 znajdować się ma na Wyspach Kanaryjskich, które należą do Hiszpanii.

Pierwszy testowy start rakiety suborbitalnej Arion 1 zaplanowany jest na 2019 rok. Pierwszy testowy start rakiety Arion 2 przewidziany jest na 2021 rok.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: