Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > 11 lot rakiety New Shepard

2019-05-02 11 lot rakiety New Shepard

Firma Blue Origin przeprowadziła 11 testowy lot rakiety New Shepard. Rakieta ta już wkrótce zabrać ma turystów na próg kosmosu.


Start (grafika: Blue Origin)

Kolejny start rakiety odbył się ze stanowiska testowego firmy leżącego na północ od Van Horn w Teksasie, około 160 kilometrów na wschód od El Paso.

Rakieta w locie suborbitalnym osiągnęła wysokość 106 km. Było to zatem 6 km wyżej niż linia Karmana, uznawana za umową granicę przestrzeni kosmicznej. Maksymalna prędkość wyniosła 3 568 km/h. Lot trwał 10 minut i 10 sekund.

Na pokładzie rakiety umieszczono 38 eksperymentów badawczych pochodzących m.in. od NASA, szkół, uniwersytetów, agencji rządowych oraz firm prywatnych. Testowno technologie mające umożliwić ponowny lot ludzi na Księżyc i lot na Marsa, druk 3D w stanie mikrograwitacji.


Lądowanie (grafika: Blue Origin)

Był to 5 lot rakiety New Shepard w wersji 3 (NS3). Kolejna wersja, oznaczona jako New Shepard 4 (NS4), zbierać ma już ludzi. Ma to nastąpić jeszcze przed wakacjami 2019.


Lądowanie (grafika: Blue Origin)

Firma planuje, że najpierw latać będą pracownicy firmy, a następnie płacący za lot kosmiczni turyści. Bilety na załogowe loty suborbitalne rakietą New Shepard kosztować mają 200-300 tys. dolarów.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: