Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > 10 lat TerraSAR-X na orbicie

2017-06-25 10 lat TerraSAR-X na orbicie

Wyposażony w radar z syntetyczną aperturą (SAR) niemiecki sztuczny satelita TerraSAR-X działa na orbicie już dziesięć lat.

Satelita zaprojektowany z myślą o 5 letnim okresie eksploatacji przez 24 godziny na dobę dostarcza obrazy radarowe Ziemi wysokiej rozdzielczości we wszystkich warunkach pogodowych.


Obrazowanie radarowe Las Vegas wykonane przez TerraSAR-X (grafika: Airbus)

TerraSAR-X został opracowany i zbudowany przez zespół Airbus Defence and Space z Friedrichshafen na zlecenie Niemieckiego Centrum Lotniczo-Kosmicznego (DLR). Orbituje na wysokości 514 km i dostarcza zdjęcia radarowe naukowcom oraz użytkownikom komercyjnym.

Od czasu startu bliźniaczego, niemal identycznego satelity TanDEM-X w 2010 roku oba statki kosmiczne poruszają się w formacji, a dzieląca je odległość wynosi zaledwie kilkaset metrów. Zgromadziły one ogromną ilość danych stanowiących podstawę nowego modelu ukształtowania terenu, WorldDEM, który obejmuje całą Ziemię.

TerraSAR-X i TanDEM-X oferują wysoką częstotliwość pozyskiwania danych, bez względu na monitorowany obszar i warunki pogodowe, co ma kluczowe znaczenie w przypadku katastrof naturalnych lub spowodowanych przez człowieka, kiedy szybkie opracowanie map jest potrzebne do zaplanowania działań ratunkowych.

Po wyniesieniu satelity PAZ pod koniec roku na tę samą orbitę trzy satelity będą działać w konstelacji, aby zapewnić jeszcze krótszy czas ponownej wizyty, zwiększony zasięg i ulepszone usługi.

Airbus Defence and Space pracuje nad nową generacją satelitów wyposażonych w radar z syntetyczną aperturą (SAR), które zastąpią TerraSAR-X i TanDEM-X po 2022 roku.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: