Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > 10 lat sondy kosmicznej Mars Express

2013-06-02 10 lat sondy kosmicznej Mars Express

Równo 10 lat temu, 2 czerwca 2003 roku, Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) wyniosła sondę kosmiczną Mars Express.

Składająca się z orbitera (sztucznego satelity Marsa) i lądownika sonda kosmiczna Mars Express doleciała do Czerwonej Planety 25 grudnia 2003 roku i weszła na orbitę Czerwonej Planety.

Celem misji było sporządzenie mapy Marsa, badanie wnętrza jej powierzchni oraz badania atmosfery planety.

O ile obecnie działa nadal orbiter (sztuczny satelita) Mars Express to lądownik sondy miał mniej szczęścia Beagle 2. Jego zadaniem miał być lądowanie na powierzchni planety. Jednakże nie udało się nawiązać kontaktu z nim i lądownik uznano za stracony.

Misja Mars Express przewidziana była pierwotnie na jeden rok marsjański, czyli 2 lata ziemskie. Trwa jednak już 10 lat. Ze względu na bezproblemowe działania orbitera misja Mars Express była przedłużana już 3 razy - obecnie do końca 2014 roku. Do tej pory orbiter okrążył Marsa prawie 12 tys. razy.

Wśród przyrządów badawczych na pokładzie Mars Express jest wysoko rozdzielcza kamera wykonująca zdjęcia w 3D (High Resolution Stereo Camera, w skrócie HRSC). Wykonana ona została przez niemiecką agencję kosmiczną DLR. Dostarcza ona zdjęcia trójwymiarowe o rozdzielczości 40 m na punkt. Dzięki nim możliwe było stworzenie trójwymiarowego modelu powierzchni Marsa.


Kaniony Valles Marineris na Marsie (grafika: DLR)

W ramach misji zbadano także marsjańskie czapy polarne, mierząc ich grubość. Okazało się, że na biegunie południowym jest wystarczająco dużo zamarzniętej wody, aby pokryć całą planetę oceanem głębokim na 11 metrów.

Obok badania Marsa sonda także badała także księżyce Marsa: Fobosa i Dejmosa.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: